Çin'den yeni uzay programı

2018-07-04 21:08:41 CRI

Çin'den yeni uzay programı

Çin; evrenin oluşumu, kara delikler, ağırlık dalgaları ve güneş sistemi-insanoğlu ilişkisi ile ilgili araştırmalara odaklanan yeni bir uzay programı başlatıyor.

Çin Bilimler Akademisi'nden (CAS) bugün yapılan açıklamada, program kapsamında 4 uydu grubunun geliştirileceğini duyurdu.

Program, şiddetli değişimler esnasında X ışınlarını emen gök cisimlerini ve kısa süreli yüksek radyasyon açığa çıkaran pasif kara delikleri keşfetmekle görevlendirilen “Einstein-Probe (EP)” adlı uyduyu içeriyor.

ASO-S ise bilim insanlarının güneş manyetik alanları, alev topları ve taç küre kütle atımı arasındaki nedensel ilişkiyi anlamalarına katkı sağlayacak.

SMILE adlı Çin-Avrupa ortak misyonu da güneş rüzgârları ve dünyanın manyetosfer tabakası arasındaki etkileşime odaklanacak.

Program, ayrıca GECAM adı verilen ve ağırlık dalgalarıyla ilişkili elektromanyetik sinyallerin araştırılmasını amaçlayan misyonu da ihtiva ediyor.

CAS'a bağlı Çin Uzay Bilimleri Merkezi Direktörü Wang Chi, programla bilimsel atılımlar ve teknolojik yenilikler başarma konusunda Çin'in yetenekli bilim insanları ve mühendislerinin ilgisini çekmeyi umut ettiklerini belirtti.

Çin son yıllarda karanlık madde parçacıklarını araştıran DAMPE, kuantum deneylerine odaklanan QUESS ve sert X ışınlarını değiştiren teleskop HXMT dahil bir dizi uzay araştırma uydusu fırlattı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor