Li Keqiang, Orta ve Doğu Avrupa ülkeleriyle sıkı işbirliği öngörüyor

2018-07-04 20:30:42

Çin Başbakanı Li Keqiang, Bulgaristan'a yapacağı resmi ziyaret öncesinde Bulgar gazetesi 24 Chasa and Standard için “Yeni Başlangıç, Yeni Vizyon, Yeni Yolculuk” başlıklı bir makale kaleme aldı.

Li Keqiang, Bulgaristan'a resmi ziyarette bulunarak 7. Çin-Orta ve Doğu Avrupa Ülkeleri (CEEC) Hükümet Liderleri Zirvesi'ne katılacak.

Li Keqiang, Bulgar gazetesi 24 Chasa and Standard'da bugün yayımlanan makalesinde, Bulgaristan'a yapacağı ziyaretten ve Sofya'da düzenlenecek Çin ile Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri zirvesine katılmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti. Li Keqiang'ın Bulgaristan ziyareti, 18 yıl sonra Çin'den başbakanlık düzeyinde yapılan ilk ziyaret niteliğinde. Ayrıca, yeni Çin hükümetinin oluşturulmasından sonra Çin Başbakanı'nın Avrupa turunun ilk durağı Bulgaristan olacak. Ziyaret, Çin ve Bulgaristan arasındaki ilişkilerle Çin-CEEC (16+1) işbirliğinin gelişmesine yeni ivme kazandırmayı amaçlıyor.

Makaleye göre, Çin'in Kuşak ve Yol İnisiyatifi ile Bulgaristan'ın kalkınma stratejisi arasındaki kaynaşma pekiştirilecek. Donanım ve mühendislikte rekabet gücü yüksek daha fazla Çinli şirketin Bulgaristan'a yatırım yaparak ülkenin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik altyapı tesisleri projelerine katılımları teşvik edilecek. İki taraf, ikili ticaretin dengeli büyümesini ilerletmek ve karşılıklı ziyaretler ile turizmin gelişmesine elverişli ortam hazırlamak için ortak çaba harcayacak. Çin ve Bulgaristan, aynı zamanda dostluk ağaçlarının iyi beslenmesi ve daima yeşil kalması için kültür ve eğitim alanlarında gençler ile alt ulusal düzeyler arasındaki değişimleri kuvvetlendirecek.

Li Keqiang, Çin ile Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinin kalkınma seviyelerinin benzer olduğuna ve iki tarafın tamamlayıcılığa dayalı sıkı işbirliği aracılığıyla ortak kalkınmayı sağlamaya bağlı kaldığına işaret etti. İki taraf da ekonomik dönüşüm ve yükselme sürecinden geçmekte. 16+1 işbirliği, sonuç odaklı olmakla beraber karşılıklı saygı, eşitlik ve iç işlerine karışmama ilkeleri ile yönlendiriliyor.

Çin ve Bulgaristan, orta-uzun vadeli işbirliği planı üzerine çalışıp, iki yönlü ticaret ve yatırımın daha dengeli ve sürdürülebilir büyümesini ilerleterek birbirlerinin ihtiyaçları ve kalkınma stratejileri arasındaki sinerjiyi güçlendirecek ve çifte kazanç sağlayacak. İki taraf, 16+1 işbirliğinin, kapalı ve dışlayıcı bir kulüp haline getirilmesinden ziyade açık ve kapsayıcı olmasına bağlı kalacak. Taraflar, ilgili AB hukuk kuralları çerçevesinde açıklık ve şeffaflık ilkesine göre işbirliğini devam ettirecek. Çin, AB ile iletişimi güçlendirmeye ve üçüncü taraf pazarlarında işbirliği müzakereleri gerçekleştirmeye hazır durumda.

Li Keqiang, makalesinde ayrıca, Çin'in Avrupa'nın entegrasyonuna desteğinin değişmez olduğunu ve birleşik, istikrarlı, açık ve refah içinde bir AB ile güçlü Euro tablosu görmeyi umut ettiğini vurguladı. Li, Çin-Avrupa ilişkilerinin önemli bir parçasını oluşturan 16+1 işbirliğinin, Avrupa'daki kalkınma mesafesini daraltmaya, Avrupa'nın doğusu ile batısı arasında dengeli kalkınmayı ilerletmeye ve Çin ile Avrupa'nın tüm alanları kapsayan işbirliğine yeni dinamizm katmaya katkıda bulunacağını belirtti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor