Wang Yi, Cenevre'de İran nükleer anlaşması taraflarıyla görüşecek

2018-07-04 19:46:56

Çin Devlet Konseyi üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi'nin 6 Temmuz'da Cenevre'de düzenlenecek İran nükleer sorunu konulu dışişleri bakanları toplantısına katılacağı açıklandı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, bugün düzenlenen olağan basın toplantısında, Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini'nin çağrısı üzerine 6 Temmuz'da Cenevre'de gerçekleştirilecek İran nükleer sorunu konulu dışişleri bakanları toplantısına Çin'den Dışişleri Bakanı Wang Yi'nin katılacağını bildirdi.

Lu Kang, toplantıda Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson ve İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif'in hazır bulunacağını söyledi.

Söz konusu toplantının, ABD'nin anlaşmadan çekilmesinin ardından düzenlenecek ilk dışişleri bakanları toplantısı olduğunu belirten Lu Kang “Çin Devlet Konseyi üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi'nin katılımı, Çin'in kapsamlı İran nükleer anlaşmasının sürdürülmesine desteğini gösteriyor. Bu toplantıyla dayanışma mesajı vererek, uluslararası toplumun güveni ve desteğini pekiştirmeyi arzuluyoruz.” ifadelerini kullandı.

Sözcü Lu Kang, çok taraflılığın getirdiği kazançlardan biri olan kapsamlı İran nükleer anlaşmasının, uluslararası nükleer silahsızlanma sistemi ve Ortadoğu'nun barışı ve istikrarı için önemli rol oynadığı ve uluslararası toplumun ortak çıkarlarına uyduğu kanaatinde olduklarını kaydetti.

Lu Kang, ayrıca Wang Yi'nin 5 Temmuz'da Avusturya'yı ziyaret ederek ülkenin liderleri ve Dışişleri Bakanı Karin Kneissl ile görüşeceğini bildirdi. Sözcü, Çin ve Avusturya'nın, iki ülkenin liderlerinin vardığı önemli fikir birliğini hayata geçirerek, çeşitli alanlardaki somut işbirliğini derinleştireceğini ve iki ülkenin halklarına daha fazla yarar getirmeyi ümit ettiğini sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor