“Çin kredisi Afrika'nın borç yükünü ağırlaştırıyor” iddiasına tepki

2018-07-04 15:38:49 CRI

Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Chen Xiaodong, “Çin kredisi Afrika'nın borç yükünü ağırlaştırıyor” ve “Çin, sermayesiyle Afrika ülkelerinin egemenliğini tehdit ediyor” iddialarına tepki gösterdi.

Çin-Afrika Düşünce Kuruluşları Forumu'nun bugün başlayan yedinci konferansında konuşan Chen, Çin ile Afrika arasındaki işbirliğinde dikkat çekici başarılar elde edildiğini ve halklara fayda sağlandığını belirtti.

Bakan Yardımcısı Chen, Çin'in Afrika'yla işbirliğinde, üç hususta ısrarcı olduğunun altını çizdi. Chen, herhangi bir siyasi koşul koymamak, yerel ekonomik ve toplumsal gelişmelere destek sağlamak, karşılıklı yarar ve ortak kazançta ısrar etmek olmak üzere, 3 ilkeden taviz vermeyerek, Batılı ülkelerden farklı bir yaklaşım içinde olduklarına dikkat çekti. Chen, “Bu üç ilke, Afrika ülkelerinin iradesine ve gerçek ihtiyaçlarına duyulan saygının göstergesidir” dedi.

Chen, Afrika'nın borç sorununun çeşitli sebepleri olduğunu ve bunun gelişmekte olan ülkelerin karşı karşıya bulunduğu ortak bir mesele olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Bakan Yardımcısı Chen Xiaodong, Çin'in sorumlu bir tavırla Afrika ülkelerine yatırım ve sermaye sağladığını ve Afrika'da kredi riskinin kontrol altında olduğunu dile getirdi.

Çin'in, Afrika ülkelerinin borç ödeme baskısını hafifletmek için önlemler aldığını hatırlayan Chen, Çinli işletmelerin Afrika'ya yatırım yapması ve kamu-özel işbirliği araması gibi yeni modellerin teşvik edildiğini söyledi.

Çin-Afrika İşbirliği Forumu Eylül ayında Beijing'de düzenlenecek. Forumda Çin-Afrika ilişkileri ve işbirliğine yeni bir içerik kazandırılması için ortak eylem planı saptanması bekleniyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor