Çin ve Afrika ülkelerinden insan hakları ve kalkınma semineri

2018-07-04 11:47:01 CRI

Birlemiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi 38. Oturumu kapsamında, Afrika Grubu ve Çin'in BM daimi misyonu tarafından ortak seminer düzenlendi.

İnsan haklarının korunması ve iyileştirilmesinde kalkınmanın ve yoksulluğu azaltmanın katkısı temalı seminerde, Çinli ve Afrikalı katılımcılar görüş alışverişinde bulundu.

Afrika ülkelerinden yirmiden fazla büyükelçi, elliden fazla ülkeden diplomatlar ve ilgili uluslararası örgütlerin temsilcileri seminere katıldı.

Çin'in İsviçre'deki uluslararası örgütler nezdinde daimi temsilcisi Büyükelçi Yu Jianhua, seminerde yaptığı konuşmada, Çin'in 1 milyar 300 milyonluk nüfusunun gıda ve giyim problemini çözerek, yoksul nüfus sayısını 800 milyon azalttığını, dünyada yoksulluğu azaltma ve insan hakları davasına önemli katkılar yaptığını vurguladı.

Çin'in, kendi gelişimini sürdürürken, insanlığın ortak kalkınması için de çaba harcadığına işaret eden Yu Jianhua, barışçı gelişme yolundan şaşmayacaklarını ve küresel yönetişim sisteminde reformu savunarak yeni tip uluslararası ilişkiler sistemi tesis edilebilmesi için mücadele edeceklerini belirtti.

Dogo, Mısır, Güney Afrika Cumhuriyeti, Gabon, Gambiya ve Eritre gibi ülkelerin Cenevre'deki temsilcileri, Çin'in Afrika ülkeleriyle ortaklaşa düzenlediği bu toplantıyı takdirle değerlendirdi. Afrikalı katılımcılar, kalkınma ve insan hakları konularında seslerini daha fazla duyurabilmek için, buna benzer etkinliklerin düzenli hale getirilmesi önerisini ortaya koydu.

Seminerde söz alan pek çok Afrikalı diplomat, kalkınmanın en önemli insan haklarından biri olduğuna dikkat çekerek, kalkınma konusunda Çin'in deneyimlerinden faydalandıklarını belirttiler.

Diğer yandan, Xinhua'ya açıklama yapan Çin hükümetinin Afrika işleri özel temsilcisi Xu Jinghu, Çin-Afrika işbirliğinin, Afrika'da ekonomik büyümeye katkı oranının yüzde 20'ye ulaştığı bilgisini verdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor