Gökkuşağının nasıl bulunacağını Xinjiang'a sorun

2018-07-03 19:06:48

Hava tahmincileri, insanların hayatlarına renk katmak için çalışıyor.

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'ndeki meteoroloji bürosu, bölgede yaşanacak “güzel” meteoroloji olaylarını tahmin eden bir sistem geliştirdi. Büro, gelecek yılın haziran ayından itibaren, yaşanacak güzel hava olaylarına dair tahminler yayımlamaya başlayacak. Büronun “gökkuşağı avcıları” olarak adlandırılan ekibi, hava tahminlerinin insanların hayatlarına daha fazla renk katacağını umuyor.

İli Kazak Özerk İli'ne bağlı Zhaosu ilçesindeki meteoroloji bürosunun başkan yardımcısı ve 7 gökkuşağı avcısından oluşan ekibin lideri olan Wang Yuan, Mayıs 2017'den bu yana gökkuşağı görünme olaylarını inceleyerek, yeterli veri toplamak için çalıştıklarını belirtti. Wang, ayrıca şimdiye kadar yapılan testlerin de başarılı olduğunu dile getirdi.

Uçsuz bucaksız çayırların ve birbirinden güzel atların evi olarak bilinen bölge dağlarla çevrili. Bölgedeki rakım ortalaması 2.018 metre. Konumu nedeniyle, konvektif hava koşulları genellikle Zhaosu'nun kuzeybatı tarafındaki dağların yakınında, bölgenin kısa süren yazında (haziran-ağustos arasında) gök gürültülü fırtınalar yaratıyor.

Gök gürültülü fırtınalar yaşandığında ve güneş ışınları gözlemcinin arkasından düşük bir açıdan geldiğinde (günbatımı gibi) gökkuşağı görülüyor. Bu yüzden ekip, gökkuşağı çıkması için gerekli olan günbatımı saati ve hava kalitesi gibi faktörleri analiz etmeden önce, gökgürültülü fırtınaların yaşanıp yaşanmayacağını, yaşanacaksa da ne zaman yaşanacağını belirleyecek.

Ekip, gökkuşaklarını kovalamak ve gökkuşağı görülebilecek hava koşullarını kaydetmek için çok sıkı şekilde çalışsa da genellike olay yerine vardıklarında gökkuşağının artık sonlandığını fark etti.

Wang, “Gökkuşakları herhangi bir teçhizatla gözlemlenemiyor, sadece insan gözüyle izlenebiliyorlar” diyor.

Gökkuşaklarını incelemek için yeterli veri toplanması için çalışan Wang ve ekibi, çobanlar da dâhil olmak üzere bölge sakinlerinin, gördükleri gökkuşakların resimlerini çekmelerini, zaman ve mekânı kaydetmelerini istedi.

Ekip, geçen yıldan beri devam eden çalışmalarda, yaz aylarında her gün 11.00 ve 19.00'da gökkuşaklarının göründüğüne dair iki tahmin ortaya koydu.

Wang,  saat 11.00 için yapmış oldukları tahminin doğruluğunun yüzde 60 olduğunu dile getirirken, saat 19.00 için ise günbatımı daha yakın olduğundan yaptıkları tahminin yüzde 90 doğrulukta olduğunu belirtiyor.

Zhaosu'da, gökkuşakları temmuz ayında diğer zamanlara kıyasla 20 kat ya da daha fazla görülebiliyor ve normalde akşam 9 civarında ortaya çıkıyor. Üstelik, gökkuşaklarının yüzde 90'ı, yüksek görünürlük nedeniyle çifte gökkuşağı olarak meydana geliyor. Dolayısıyla, ilçe “gökkuşağı diyarı” adıyla anılıyor.

Wang, “Hizmetin kamuya sunulmasından önce, ne zaman ve nerede gökkuşağı görüneceği de dâhil olmak üzere, tahminlerin doğruluğunu geliştirmek için çalışıyoruz” diyor ve ekliyor: “Tahminlerin insanların hayatlarına sevinç katmasını umuyoruz.”

Ulusal Meteoroloji Merkezi'nde görevli bir hava tahmincisi olan Zhang Tao da weather.com.cn'ye verdiği demeçte, fırtınalar süratle gelip gittiğinden, insanların bir “renkli kuşak” görebilmek için doğru noktada bulunmaları gerektiğini, bu yüzden gökkuşağı tahmini yapmanın zor olduğunu söylüyor. Zhang, hava koşulları çok değişken olduğundan bunun ülke genelinde yapılabilmesinin ise daha da zor olduğunu ifade ediyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor