Çin'den Kuşak ve Yol kapsamında hukuk işbirliği çağrısı

2018-07-03 19:03:36 CRI

Çin, Kuşak ve Yol inşasını ilerletmek için hukuk başta olmak üzere çeşitli alanlardaki uluslararası işbirliğini güçlendirme çağrısı yaptı.

2-3 Temmuz tarihlerinde Çin Dışişleri Bakanlığı ve Çin Hukuk Derneği tarafından Beijing'de düzenlenen Kuşak ve Yol Hukuk İşbirliği Uluslararası Forumu bugün sona erdi. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, bugün düzenlenen olağan basın toplantısında forumun kapanışında yayımlanan açıklama hakkında konuştu.

Lu Kang, açıklamaya göre Kuşak ve Yol inşasına daha güçlü bir hukuk desteği sağlamak için ortak istişare, ortak inşa ve paylaşım ilkeleri temelinde hukuk alanındaki işbirliğinin sürdürüleceğini ifade etti. İlgili uluslararası ilkeler ve düzenin iyileştirilerek, anlaşmazlıkların etkili şekilde önleneceğini ve uygun yollarla çözüleceğini belirten Lu Kang, “Kuşak ve Yol” çerçevesinde hukuk işbirliğinin ve temasların derinleştirileceğini söyledi.

Sözcü Lu Kang, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi'nin forumun açılışında yaptığı konuşmaya da değindi. Sözcü, Wang Yi'nin ifadelerine göre hukuk kurallarının “Kuşak ve Yol”un dünyaya açılması için gereken geçiş kartı ve riskler ile sınamalara karşı bir emniyet valfi vazifesi gördüğünü aktardı.

Lu Kang, Wang Yi'nin Kuşak ve Yol İnisiyatifi'nin altyapı tesisleri gibi “sert bağlantıları”nın sağlamlaştırılmasının yanı sıra, kural ve standartlar gibi “yumuşak bağlantılar”ının da güçlendirileceğini ve “Kuşak ve Yol” kapsamında hukuk işbirliğine dair araştırma projelerine yatırım yapılacağını belirttiğini bildirdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor