Çin'den Tayland'da kaybolan çocuklarla ilgili açıklama

2018-07-03 19:26:27

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, Tayland'da kaybolan ve dün sağ olarak bulunan çocuklarla antrenörlerinin mümkün olduğu kadar erken kurtarılmasını arzuladıklarını açıkladı.


Lu Kang, bugün Beijing'de düzenlenen olağan basın toplantısında yaptığı açıklamada, çocukları arama ve kurtarma çalışmalarına Çinli personelin de katıldığına işaret ederek, bunun Çin ile Tayland arasındaki dostluğun bir göstergesi olduğunu belirtti.


Sözcü Lu Kang, Tayland'ın Çin'in yakın dostu ve komşusu olduğunu vurgulayarak, olayın başından beri kayıp kişilerin akıbetiyle ilgili endişe duyduklarına dikkati çekti. Kayıp çocukların ve koçlarının 2 Temmuz'da bulunmasından büyük sevinç duyduklarını dile getiren Sözcü Lu Kang, Çinli personelin de gönüllü olarak arama kurtarma çalışmalarına katıldığını, bunun Çin-Tayland dostluğunun bir göstergesi olduğunu kaydetti.  


Yaşları 11 ila 16 arasında değişen 12 çocuk ile 25 yaşındaki antrenörleri, 23 Haziran'da Tayland'da Tham Luang Nang Non mağarasına yaptıkları gezide, mağaranın girişinin yağışlar nedeniyle kapanmasından dolayı içeride mahsur kalmışlardı. Dün sağ olarak bulunan 13 kişinin sağlık durumunun şu anda nispeten iyi olduğu bildirildi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor