Kuveyt Emiri, Çin'i ziyaret edecek

2018-07-02 19:47:45

Kuveyt Emiri Şeyh Sabah El-Ahmed El-Cabir El-Sabah'ın 7-10 Temmuz günlerinde Çin'e resmî bir ziyaret gerçekleştireceği açıklandı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, bugün başkent Beijing'de düzenlenen olağan basın toplantısında, Kuveyt Emiri El-Sabah'ın Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in davetlisi olarak ülkeyi ziyaret edeceğini bildirdi. El-Sabah, ziyareti esnasında Çin-Arap İşbirliği Forumu'nun bakanlar toplantısının açılışına da katılacak.

Açıklamasında, Kuveyt'in Çin'le diplomatik ilişki kuran ilk Körfez ülkelerinden olduğuna dikkat çeken Lu Kang, son yıllarda iki ülke arasındaki ilişkilerin hızla geliştiğini kaydetti. Sözcü, tarafların birbirinin temel çıkarları ve kaygılarıyla ilgili hususlarda karşılıklı anlayış ve destek içinde olduklarını hatırlattı.

Diğer yandan, Kuveyt'in Çin ile Kuşak ve Yol çerçevesinde işbirliği anlaşması imzalayan ilk ülkeler arasında yer aldığını dile getiren sözcü, iki ülkenin enerji, ticaret, finans ve altyapı gibi çeşitli alanlardaki işbirliğinde muazzam kazanımlar elde ettiğini ve aktif olarak kültürel değişimler gerçekleştirdiğini söyledi.

Kuveyt Emiri El-Sabah'ın son Çin ziyaretinin üzerinden 9 yıl geçtiğine işaret eden Çinli sözcü, bu ziyaretin Çin ile Arap ülkeleri ilişkileri açısından önemli olduğuna dikkat çekti.

Sözcü Lu, “Çin, bu mühim ziyaretle Kuveyt ile geleneksel dostluğunu güçlendirmeyi, karşılıklı siyasi güveni ilerletmeyi, iki ülkenin Kuşak ve Yol çerçevesindeki işbirliğini derinleştirmeyi ve Çin-Kuveyt ilişkilerini yeni bir seviyeye taşımayı arzuluyor. Kuveyt, Çin-Arap İşbirliği Forumu'nun önemli katılımcılarından biri. Bu ziyaret, Çin ile Arap ülkeleri arasındaki işbirliğinin yeni durumdaki gelişimi için de büyük önem taşıyor” ifadesini kullandı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor