Çin, Kuzey-Güney Kore ilişkilerinin iyileşmesini destekliyor

2018-07-02 19:19:12

Çin Dışişleri Bakanlığı, Beijing'in Kuzey Kore ile Güney Kore arasındaki ilişkilerin iyileşmesi için elinden gelen desteği sağlayacağını açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, bugün yaptığı açıklamada, Kuzey Kore (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) ile Güney Kore arasındaki ilişkilerde son dönemde görülen yumuşamayı değerlendirdi.

Çin'in iki taraf arasında farklı alanlarda gerçekleştirilen olumlu temaslardan ve varılan uzlaşılardan memnuniyet duyduğunu söyledi.

İki tarafın Panmunjom Deklarasyonu doğrultusunda işbirliğini ilerletmeye devam etmesini umduklarını belirten Çinli sözcü, bunun karşılıklı güvenin pekişmesini ve ikili ilişkilerin iyileşmesini destekleyeceği gibi, Kore Yarımadası'nda olumlu gelişmeler sağlanmasına da faydalı olacağını ifade etti.

Sözcü, ayrıca Çin'in bu konudaki çabalarını sürdüreceğini ifade ederek, uluslararası topluma diyalog eğilimini koruma, yarımadayı nükleer silahlardan arındırma ve sorunu siyasi yollardan çözme çağrısında bulundu.

Kuzey Kore ile Güney Kore arasındaki tansiyon son dönemde büyük ölçüde düştü. İki taraf, yakın tarihte askerî gerginlikleri azaltmayı amaçlayan üst düzey görüşmeler gerçekleştirdi.

Taraflar, ayrıca savaşın ayırdığı ailelerin ağustos ayında Keumgang'da buluşması konusunda da anlaştı. Diğer yandan, iki ülke Endonezya'da düzenlenecek 18. Asya Olimpiyatları'nda da tek bayrak altında yarışacak.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor