Yabancılar, fikri mülkiyet hakkı davalarını niçin Çin'de açıyor?

2018-07-02 18:56:05

ABD'nin Çin'den yaptığı ithalatta toplam 34 milyar dolarlık ek gümrük vergisi uygulamaya başlayacağı tarih yaklaşıyor.

Çin ile ABD arasında diplomatik ilişkilerin kuruluşundan bu yana geçen süredeki en geniş ölçekli ve en tahripkâr ticaret savaşı patlak vermek üzere. Beyaz Saray'ın ticaret savaşı başlatma girişiminin Çin'deki fikri mülkiyet haklarının korunmasının yetersizliğinden kaynaklandığı iddia ediliyor. Ancak, bu iddiaların gerçeklerle ne kadar uyumlu olduğu şüpheli...

İngiltere merkezli Raconteur.net internet sitesinde yer alan haberlere göre, Çin, yargı süreçlerinin adil ve şeffaflığı nedeniyle son yıllarda yabancı şirketlerin fikri mülkiyet anlaşmazlıkları konusunda dava açmak için sıkça tercih ettiği ülke oldu. 2015 yılında 65 yabancı şirket, Çin'in başkenti Beijing'deki Fikri Mülkiyet Hakları Mahkemesi'nde açtığı davalardan galip ayrıldı.

ABD'li The Diplomat'ın internet sitesinde yer alan makalede de 2006-2011 döneminde yabancı şirketlerin Çin'de fikri mülkiyet anlaşmazlıkları konusunda açtığı dava sayısının, toplamın yüzde 10'unu oluşturduğuna işaret edildi. Dahası, açılan davaların yüzde 70'inden yabancı şirketler galip ayrıldı. Çin'de yabancı şirketlerin fikri mülkiyet anlaşmazlıklarıyla ilgili açtıkları davalarda kazanma oranı ise yaklaşık yüzde 80'e yükseldi.

Çin'deki mahkemeler adil, şeffaf ve “süratli”

Çin Yüksek Halk Mahkemesi Fikri Mülkiyet Hakları Mahkemesi Başkanı Song Xiaoming, nisan ayında basına yaptığı açıklamada, Çin'de fikri mülkiyet konusunda açılan davaların önemli bir kısmında hem davacı hem de davalının yabancı şirketler olduğuna dikkat çekerek, bunun bir anlamda yabancı şirketlerin fikri mülkiyet anlaşmazlıklarında, özellikle de standart ve patent hakkının ihlali konularındaki davalarda Çin'i tercih ettiklerini gösterdiğini söyledi.

Çin'de söz konusu davalarda yürütülen yargılamanın adil ve şeffaf olmasının yanında, davaların kısa sürede karara bağlanması da yabancı şirketlerin dava açmak için Çin'i seçmelerinin ardındaki önemli bir neden.

Örneğin, Beijing Fikri Mülkiyet Hakları Mahkemesi'ndeki yargılama süresi ortalama 4 ay civarında. Ancak AB'de benzer konularda yargı süresi 18 aya kadar uzarken, ABD'de ise bu süre 29 ayı dahi buluyor. 

İlgili yasalar sürekli güncelleniyor

Çin'de fikri mülkiyet davası açmayı seçen yabancı işletmelerin sayısının artması, bu işletmelerin Çin'deki fikri mülkiyet hakları koruma sistemine gösterdikleri güveni de yansıtıyor.

Ülkede 1980'li yıllarda art arda çıkarılan marka, patent ve telif yasalarıyla fikri mülkiyet ile ilgili çalışmalar güncellendi. Örneğin, “Marka Yasası”na cezai tazminat maddesi eklenirken, “Haksız Rekabetle Mücadele Yasası” ile de işletmelerin ticari sırlarının korunması güçlendirildi. Çin'de “Patent Yasası” ve “Telif Yasası” üzerindeki düzeltmeler bugün de devam ediyor.

Çin, Dünya Ticaret Örgütü'ne katıldıktan sonra uluslararası alandaki temel fikri mülkiyet sözleşmelerinin neredeyse tamamına taraf oldu. Ülkede şu an telif hakkı, marka, patent, ticari sırlar, coğrafi işaret, yeni bitki türleri ve entegre devre tasarımlarını içeren bir fikri mülkiyet koruma sistemi kurulmuş durumda.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor