Xi Jinping, kendisini daima bir Yan'anlı olarak görüyor

2018-07-01 15:02:13 CRI

Xi Jinping, kendisini daima bir Yan'anlı olarak görüyor

Dönemin ÇKP Zhejiang Eyaleti Komitesi Sekreterliği görevini yürüten Xi Jinping, 14 Ağustos 2004 günü Yan'an Radyo ve Televizyonu'na bir mülakat verdi.


“Kendinizi gerçek bir Yan'anlı olarak görüyor musunuz?” sorusuna verdiği cevapta Xi hiç tereddüt etmeden “Kendimi gerçekten bir Yan'anlı olarak görüyorum. Çünkü burası hayatımın başlangıç noktalarından biri. Benim birçok düşüncem ve sahip olduğum birçok özelliğim Yang'an'da oluştu. Bu nedenle doğal olarak kendimi bir Yan'anlı olarak görüyorum.” dedi.


Cumhurbaşkanı Mao Zedong 22 Aralık 1968'de “Aydın gençlerin köylere giderek, köylülerden eğitim alması çok önemli.” şeklinde bir çağrıda bulunmuştu.


Bu çağrı üzerine ülkedeki 17 milyon genç öğrenci, kentlerden ayrılıp kırsal bölgelere giderek, kalplerine kazınacak bir sürece başladılar.


Genç Xi Jinping de, bu göç ordusunun bir neferi olarak başkent Beijing'den yola çıktı ve Çin devriminin beşiği Yan'an'a gitti.


Beijing Tren İstasyonu'ndan, 13 Ocak 1969'ta “Zhiqing (Aydın Gençler) Seferi” ile yola çıkan Xi Jinping, daha sonra bir kamyona binerek üç günlük bir yolculuğun ardından Yan'an'ın Yanchuan ilçesindeki Wenanyi komününe ulaştı.


Xi dahil 15 aydın genç buradan Liangjiahe köyüne gönderildi. Xi, bu gençler arasında yaşı en küçük olandı.


Dönemin ÇKP Liangjiahe Köyü Komitesi Sekreteri Liang Yuming, Xi Jinping'in getirdiği iki valizden birinin kitap dolu olduğunu çok iyi hatırlıyor.


Genç Xi'nin uzun boylu, zayıf ve temiz yüzlü oluşu köy halkının hemen dikkatini çekti.

 

Liangjiahe köyünde 60'ın üzerinde hane ve 200'den fazla sakin bulunuyordu.


Köyün ortasından küçük bir nehir geçiyordu. Köylüler de nehrin iki yakasına yapılan mağara evlerde yaşıyordu.


15 genç burada, ilk etapta geçici olarak köyün Komünist Gençlik Grubu Sekreteri Zhang Qinyue'nin mağara evlerinden birine yerleştirildi ve köy yaşamına başladı.


Köylüler, başkentten gelen bu gençlere bakarken, gençler de köylüleri izliyordu. Bu bakışmalar, kent ve köy arasındaki bakışmaları yansıtıyordu aslında ve kalbinde görev duygusu taşıyan aydın gençler ile toplumun en alt seviyesinde yaşayanlar arasındaki bakışmalardı.


Yan'anlılar, 1969 yılının Bahar Bayramı öncesinde köydeki gençleri ağırlamak için bir ziyafet düzenlediler.


Sofradaki dört büyük kâse içinde, et, tavuk, köfte ve kaburga vardı. Bunların yanında bir de pirinç rakısı bulunuyordu. Kıtlık döneminde verilen böyle bir ziyafet gençleri çok şaşırtmıştı.


Kısa süren bir sevinçten sonra Liangjiahe gerçekleri ortaya çıktı. Bayramın 15. gününden sonra köylülerden kimileri kapılarını kilitleyip gitmeye başladı. Köylüler her yıl o dönemde, anlaşmış gibi evlerinden ayrılıp dilenmeye gidiyorlardı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor