Yang Jiechi'den BRICS işbirliği çağrısı

2018-06-30 14:48:17 CRI

ÇKP Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Üyesi Yang Jiechi, dün Güney Afrika'nın Durban kentinde düzenlenen 8. BRICS Ulusal Güvenlik İşleri Yüksek Temsilciler Toplantısı'na katıldı.

Yang Jiechi toplantıda yaptığı konuşmada, günümüzde uluslararası arenada ciddi değişiklikler yaşandığına işaret etti.

Yang, BRICS ülkelerinin, dünya barışını koruma, ortak kalkınmayı ilerletme ve küresel yönetişimi güçlendirmenin önemli bir gücü olarak; karşılıklı stratejik güveni artırarak, somut işbirliğini güçlendirmesi, dünya barış ve istikrarını korumada yapıcı rol oynaması gerektiğini ifade etti.

Yang, geçen yıl düzenlenen BRICS Xiamen Zirvesi'nin, BRICS işbirliğinin ikinci “altın on yıl”ın başlangıcı olduğunu vurguladı.

Yang, liderler arasında varılan fikir birliklerinin kapsamlı olarak yerine getirilmesi, çok taraflılığın kararlılıkla desteklenmesi, BM Tüzüğü'nün amaç ve ilkelerinin savunulması, anlaşmazlıkların siyasi yollarla ve barışçıl şekilde çözülmesi gerektiğini kaydetti.

Yang, siyasi güvenlik işbirliğinin güçlendirilmesi, yeni kalkınan ülkeler ve gelişmekte olan ülkelerin ortak çıkarlarının korunması, yeni tip uluslararası ilişkilerin oluşturulması ve insanlığın kader ortaklığının inşa edilmesi önerilerinde de bulundu.

Yang Jiechi, ayrıca Rusya, Güney Afrika, Hindistan ve Brezilya'nın heyet başkanlarıyla da ayrı ayrı görüşme yaptı.

Temmuz ayında yapılacak BRICS Liderler Johannesburg Zirvesi için siyasi zemin hazırlamayı amaçlayan toplantıda, uluslararası durum ve bölgesel sorunlar ile BRICS ülkelerinin barış gücü harekatları, terörle mücadele ve internet güvenliği gibi alanlardaki işbirliği üzerinde fikir alışverişinde bulunulması ve uzlaşmaya varılması bekleniyor.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor