Li Keqiang'dan çok taraflılık ve serbest ticaret koruma vurgusu

2018-06-30 11:49:42 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang, dün Çin'de düzenlenen Çin-Güney Kore (Kore Cumhuriyeti) İşletmeciler ve Eski Yetkililer Diyalogu'na katılmak üzere Beijing'de bulunan Güney Koreli temsilcilerle görüştü.

Li görüşmede; korumacılık, tek taraflılık ve küreselleşmeye aykırı uygulamaların baş gösterdiği günlerde, Çin ve Güney Kore'nin hem bölge hem dünyanın önemli ekonomileri olarak, el ele vererek çok taraflılık ve serbest ticaret sistemini savunup, ticaret ile yatırımın daha serbestleşmesi ve de kolaylaşmasını hızlandırmaları gerektiğini söyledi.

Li; iki tarafın kısa süre önce düzenlenen Çin-Japonya-Güney Kore Liderler Toplantısı'nda varılan fikir birliklerine göre, serbest ticaret bölgesiyle ilgili müzakereyi istikrarlı şekilde ilerletmesi, iki ülke, bölge ve hatta bütün dünya ekonomilerine güven ve itici güç katması beklediğini ifade etti.

Çin'in kapısını dışa daha da açacağını ve hükümetin fonksiyonunu değiştirmeye devam edeceğini belirten Li, piyasanın daha da canlandırılarak ticaret ortamının iyileştirileceğini, Çinli ve yabancı işletmelere de aynı şekilde davranılacağını vurguladı.

Li, Çin hükümetinin fikri mülkiyet haklarını korumaya büyük önem verdiğini, bunun için sürekli yeni kararlar alındığının da altını çizdi.

Li, Güney Kore işletmelerini Çin'le işbirliğini derinleştirerek, Çin'e özellikle de Çin'in orta ve batı bölgelerine yönelik yatırımları arttırmaya, elektronik alandaki önemli projelerdeki işbirliğini genişletmeye ve üçüncü taraf piyasasını birlikte geliştirmeye davet etti.

Güney Koreli temsilciler ise, Güney Kore işletmelerinin Çin'in uyguladığı inovasyona dayalı gelişme stratejisine yoğun ilgi gösterdiğini belirttiler ve Çin'in daha rahat bir ticaret ortamı yaratmak için harcadığı çabadan duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

Çin'e yönelik yatırımı ve Çin'le olan inovasyon işbirliğini genişletmeye devam edeceklerini belirten Güney Koreli temsilciler ayrıca, üçüncü taraf piyasasını geliştirmeye, iki üke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerdeki gelişmeyi hızlandırmaya, bölgedeki refah ile istikrarı ilerletmeye ve küresel serbest ticaretin sürdürülmesine katkıda bulunmaya hazır olduklarını belirttiler.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor