“ABD'nin Çin raporu gerçekleri çarpıtıyor”

2018-06-29 20:23:27 CRI

Çin, ABD tarafından yayınlanan sözde “Çin'in ekonomik saldırganlığı” raporunun gerçekleri ciddi boyutta çarpıttığını açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, ABD tarafından yayınlanan “Çin'in ekonomik saldırganlığı, ABD ve dünyadaki teknoloji ile fikri mülkiyeti tehdit ediyor” konulu raporun, gerçekleri ciddi boyutta çarpıttığını, esas amacının ise kendisinin uyguladığı tek taraflılık ve ticari korumacılık için bahane bulmak olduğunu vurguladı.

Beyaz Saray Ulusal Ticaret Konseyi Direktörü Peter Navarro, söz konusu raporu yayınlayarak, Çin'in ekonomik politikalarını suçladı.

Bu suçlamaya karşı Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang bugün yaptığı açıklamada, “ABD, kendi uyguladığı tek taraflılığa ve ticari korumacılığa bahane bulmak için söz konusu raporu yayınladı. Bu amaca ulaşmak için gerçekleri bile çarpıtıyor. Tek taraflılık ve ticari korumacılık, bir yandan uluslararası ticari düzenini bozarken, öbür yandan da serbest ticaret sistemi ve çok taraflı ticaret sisteminin kurallarını zedeliyor. ABD'nin bu girişimi, piyasa kurallarına aykırı olduğu gibi, dünyanın gelişme eğilimleri ile iki ülkenin hatta tüm dünyanın çıkarlarına da uymuyor. Aslına bakılırsa, ABD'nin son dönemde ticaret alanındaki açıklamaları ve eylemleri artık uluslararası toplumda ciddi kaygıya yol açıyor.” yorumunu yaptı.

Lu Kang, Çin'de reform ve dışa açılma politikasının uygulandığı 40 yılda piyasa ekonomisi inşasının ilerletildiğini, fikri mülkiyet haklarının koruma altına alındığını, hükümet yönetimi ve ülkenin hukuki yapısının düzeltildiğini anımsattı.

Lu Kang, bu uygulamaların hem Çinli hem de Çin'deki yabancı sermayeli şirketlere büyük piyasa koşullarını sağladığını, dolayısıyla Çin'in dünyada en çok yabancı sermaye çeken bir ülke haline geldiğini kaydetti.

Sözcü, Çin'in reformları derinleştirirken, ekonomik küreselleşme sürecini desteklemeye, daha fazla yabancı yatırımcıların Çin'de yatırım yapmasını teşvik etmeye devam edeceğini de vurguladı.

 

 Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor