Çin: 'Tek Çin' ilkesi müzakere edilemez

2018-06-29 19:51:56 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, ABD yönetiminin, işletmelerinden “Tek Çin” ilkesine uymalarını istemesi gerektiğini söyledi.


Çin'deki ABD Büyükelçiliği tarafından dün yapılan bir açıklamada, Çin'in, ABD'li havayolları şirketlerinden “Taiwan” ifadesini “Çin-Taiwan” olarak değiştirmesini istediği ve ABD'nin Çin ile bu konuya ilişkin müzakere yapma isteğinin de Çin tarafından reddedildiği bildirildi.


Lu Kang günlük basın toplantısında, ABD Büyükelçiliği'nin söz konusu açıklamasını değerlendirdi.


Sözcü, “Dünyada tek bir Çin var. Taiwan Çin'in bir parçasıdır. Bu gerçek, uluslararası toplumda da geniş şekilde kabul görmüştür. Çin Sivil Havayolları Müdürlüğü tarafından açıklanan duyuru, Çin hükümetinin 'Tek Çin' ilkesi konusundaki kararlı tutumunu yansıtıyor. Duyurudaki talep makul ve yasaldır.” ifadesini kullandı.


Sözcü, Çin'in yabancı işletmeleri yatırım yapmaya davet ettiğini ancak burada faaliyet gösteren yabancı işletmelerin de Çin'in egemenliği ile toprak bütünlüğüne saygı göstermesi, yasalara uyması ve Çin halkının milli duygularını zedelememesi gerektiğini belirtti.


Sözcü, “Şunu tekrar vurguluyorum, 'Tek Çin' ilkesi, Çin ile ABD arasındaki ilişkilerin siyasi temelini oluşturur ve bu konu üzerinde müzakere yapılması da mümkün değil. ABD yönetimi ilgili işletmelerinden 'Tek Çin' ilkesine uyarak, internet sayfalarında bir an önce düzeltme yapmalarını istemelidir.” diye konuştu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor