Yang Jiechi Güney Afrika'lı bakanla görüştü

2018-06-29 17:58:29 CRI

 ÇKP Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Üyesi Yang Jiechi, dün Güney Afrika Cumhuriyeti Devlet Güvenliği Bakanı Dipuo Letsatsi Duba'yla görüştü.


Güney Afrika'nın  Durban kentinde düzenlenen 8. BRICS Ulusal Güvenlik İşleri Yüksek Temsilciler Toplantısı'na katılmadan önce Duba'yla görüşme yapan Yang, bu sene Çin ile Güney Afrika arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 20. yıldönümü olduğunu ve ikili ilişkilerin yeni fırsatlarla karşı karşıya olduğunu belirtti.


Yang, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Temmuz ayında Güney Afrika'da düzenlenecek 10. BRICS Liderler Toplantısı'na katılacağını, Çin'in Güney Afrika'nın bu toplantıyı düzenlemesine bütün gücüyle destek vereceğini ve toplantıda verimli sonuçlar alınmasını hızlandırmaya hazır olduğunu ifade etti.


Bu yılın Eylül ayında, Xi Jinping'in Güney Afrika Cumhurbaşkanı Gyril Ramaphosa'yla beraber Çin-Afrika İşbirliği Forumu Beijing Zirvesi'ne başkanlık yapacağını hatırlatan Yang, zirvede Çin ile Afrika arasındaki kapsamlı stratejik işbirliği ve ortaklık ilişkileri hakkında yeni bir plan yapılacağına işaret etti.


Yang, Çin'in Güney Afrika ile işbirliğini pekiştirerek, söz konusu iki önemli diplomatik etkinliğin başarıyla düzenlenmesini güvence altına almak için her türlü hazırlığı yapmaya hazır olduğunu dile getirdi.


Güney Afrika Cumhuriyeti Devlet Güvenliği Bakanı Dipuo Letsatsi Duba ise, Güney Afrika ve Çin'in birbirini sadece işbirliği ortağı olarak değil, kardeş gibi de gördüğüne dikkat çekti.


Çin'e Güney Afrika'ya verdiği değerli destek için teşekkür eden Duba, Çin'in Afrika işlerinde oynadığı önemli rolü takdirle değerlendirdiklerini ifade etti.


Duba, iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 20. yıldönümü vesilesiyle, karşılıklı yarara dayalı işbirliğini derinleştireceklerini söyledi.


Duba ayrıca, adı geçen iki önemli diplomatik etkinliğin başarıyla düzenlenmesini güvence altına almak için elinden geleni yaparak, BRICS ve Afrika-Çin işbirliğini yeni bir seviyeye taşımaya hazır olduklarını belirtti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor