Çin'den İran nükleer anlaşmasına dair açıklama

2018-06-29 11:33:51

Çin'in BM Daimi Temsilcisi Ma Zhaoxu, tarafların kapsamlı İran nükleer anlaşmasını titizlikle uygulamayı sürdürmelerini desteklediklerini açıkladı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) önceki gün düzenlenen İran nükleer sorunuyla ilgili açık oturumda konuşan Ma Zhaoxu, Çin'in her zaman İran nükleer sorununun diplomatik yollarla çözülmesi gerektiğini savunduğunu iletti.

Anlaşmanın, önemli uluslararası ve bölgesel sorunların diplomatik yollarla çözülmesine örnek oluşturduğunu söyleyen Ma, uluslararası nükleer silahsızlanma sistemi ve Ortadoğu'da barış ve istikrarın korunması açısından da önemli rol oynadığını vurguladı.

Ma, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın (UAEA), İran'ın nükleer program geliştirip geliştirmediğine ilişkin değerlendirme hakkına sahip tek uluslararası örgüt olduğuna dikkati çekerek; UAEA'nın yaptığı 11 denetimde İran'ın anlaşmaya uyduğunu tespit ettiğini ve BMGK ve İran'ın tedarik kanalları arasındaki koordinasyonun normal çalıştığını söyledi.

Çin temsilcisi, son üç yıllık uygulama sürecinde İran nükleer anlaşmasının verimli bir anlaşma olduğunun da görüldüğünü belirtti.

Ma Zhaoxu, Çin'in tarafların İran nükleer anlaşmasının sürdürülmesi için harcadıkları çabaları takdirle karşıladığını, ancak ABD'nin çekilmesinden üzüntü duyduğunu dile getirdi.

Ma, Çin'in ilgili tarafların genel durumu ve uzun vadeli çıkarlarına göre diyalog ve işbirliği doğrultusunda hareket ederek, nükleer anlaşmanın otoritesini koruyup anlaşmazlıkları müzakere ile çözme çağrısı yaptı.

Öte yandan, Ma, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in son raporunu, İran nükleer anlaşmasına ilişkin konseyin 2231 sayılı kararının uygulanmasının önemli bir parçası olarak değerlendirdi.

Ma, raporun tarafsız dengeli ve kapsamlı bir biçimde İran nükleer anlaşmasının uygulanma durumunu gösterdiğini ve İran'ın makul endişelerini kapsadığını kaydetti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor