Çin'den uluslararası toplumun terörle mücadelesine destek

2018-06-29 11:02:27 CRI

Çin'den uluslararası toplumun terörle mücadelesine destek

Çin'in BM Daimi Temsilcisi Ma Zhaoxu, dünyadaki yeni eğilimlere ve niteliklere göre terörle mücadele çalışmalarında uluslararası topluma desteği artıracaklarını bildirdi.

Ma Zhaoxu, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres'in önerisiyle dün New York'ta düzenlenen BM Terörle Mücadele Üst Düzey Konferansı'nda bir konuşma yaptı.

Konuşmasında, terörizmin insanlığın ortak düşmanı olduğunu belirten Ma, uluslararası topluma ortak, kapsamlı, işbirliğine dayalı ve sürdürülebilir güvenlik düşüncesiyle hareket ederek insanoğlunun ortak kader topluluğunu oluşturma çağrısında bulundu.

Ma, küresel terörizmle mücadele konusunda Çin'in ortaya koyduğu 4 öneriyi sıraladı.

İlk olarak, terörle mücadelede birleşik standartlar desteklenmeli. İkincisi, kapsamlı politikalar uygulanarak terörizmin belirtileri de kökü de temizlenmeli. Üçüncü ise, uluslararası işbirliğini güçlendirerek terör saldırılarını önleme ve karşılık verme gücü eşitlenmeli. Son olarak, ilgili kararları hayata geçirerek kapasite inşası kuvvetlendirilmeli.

Çin temsilcisi, ülkesinin her zaman küresel terörizmle mücadele işbirliğini desteklediğini ve BM, Shanghai İşbirliği Örgütü gibi çok taraflı terörle mücadele mekanizmalarının çalışmalarına katıldığını kaydetti.

Çin'in terörizmle mücadelede gelişmişte olan ülkelerin mal ve güç inşasına mümkün olduğunca yardım sağlayacağını taahhüt eden Ma Zhaoxu, dünyanın barışı ve istikrarını korumak için diğer ülkelerle ortak çaba göstermeye devam edeceklerini söyledi. 


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor