Çin, negatif listeyi yine daralttı

2018-06-29 10:41:23

Çin, yabancı yatırımların yerel piyasaya girişini kısıtlayan negatif listenin kısaltılmış versiyonunu dün yayımladı. Yeni versiyonda madde sayısı 63'ten 48'e düşürüldü.


Negatif liste, Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu ile Çin Ticaret Bakanlığı tarafından ortaklaşa hazırlandı. Yeni uygulama, 28 Temmuz'da resmen yürürlüğe girecek.


Çin hükümeti yeni negatif listede finans, ulaşım, altyapı tesisleri, enerji, tarım ve hizmetler gibi 22 alanda yabancı yatırımların piyasaya girişini genişletmeye yönelik bir dizi önemli tedbir aldı.


Buna göre, hizmetler sektörünün dışa açılma boyutu büyük ölçüde genişletildi. Bankacılıkta yabancı sermaye için konulan hisse kısıtlaması kaldırıldı. Gayrimenkul, fon yönetim, vadeli işlem sözleşmeleri sağlayan şirketler ve sigorta şirketlerini kapsayan hisse kısıtlamaları yüzde 51'e gevşetildi. Finans alanındaki hisse kısıtlaması 2021 yılında tümüyle kaldırılacak.


Altyapı tesisleri sektöründe önemli demiryolu hatlarında, elektrik şebekelerinde yabancı sermaye kısıtlamasına da son verildi. Ulaştırma sektöründe uluslararası demiryolu, deniz yolu yolcu taşımacılığı ve nakliyat şirketleri; ticarette benzin istasyonları, toptan gıda satışları; kültür alanında internet kafelerin açılmasına yönelik yabancı sermaye kısıtlamaları da kaldırıldı.


Ayrıca, özel amaçlı taşıt ve yeni enerjili otomobil üretimindeki kısıtlamalar tamamen kaldırılırken, ticari amaçlı otomobil imalatındaki kısıtlamalar 2020 yılında, binek otomobilde ise 2022 yılında iptal edilecek. Uçak imalatının yanı sıra buğday ve mısır hariç tüm tahıl tohumlarının üretiminde de yabancı sermaye kısıtlaması sona erdi.


Öte yandan, yeni negatif listede hisse hakları ve şirketlerin üst düzey yöneticileri konularında özel düzenlemeler belirlendi.

       

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor