DTÖ'ye üye olduktan sonra Çin

2018-06-28 21:06:09 CRI

Wang Shanshan-CRI

Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi, bugün "Çin ve Dünya Ticaret Örgütü" başlıklı bir beyaz kitap yayımladı.

Çin'in Dünya Ticaret Örgütü'ne (DTÖ) üyeliği ile ilgili genel bilgilerin aktarıldığı bu raporda, Çin'in örgüte katılmasından bu yana geçen 17 sene boyunca örgüte sunduğu taahhütler, çok taraflı ticaret sistemine sağladığı destekler ve dünyaya yaptığı önemli katkılar hakkında bilgiler verildi.

Çin, DTÖ'ye sunduğu taahhütleri yerine getirdi mi?

DTÖ'ye katıldığı ilk dönemlerde, Çin'in çoğu sektörü uluslararası rekabet karşısında zor durumdaydı. Örneğin, Çin DTÖ'ye katılmadan önce otomotiv sektörü gelişmiş ülkelerin çok gerisinde kalmıştı. Hatta Çin'de ithal otomobillere uygulanan gümrük vergisi yüzde yüz seviyesindeydi. Çin örgüte katıldıktan sonra, ithal otomobillere uygulanan gümrük vergisi yüzde 25'e kadar düşürüldü. Böylece Çin'deki otomotiv işletmelerinin yabancı sermayeye açılması hızlandırıldı.

Çin, mal ve hizmet ticareti ile fikri mülkiyet haklarını koruma gibi alanlarda DTÖ'ye sunduğu taahhütleri yerine getirebilmek için, aradan geçen 17 sene boyunca merkez hükümet ile yerel yönetimlerin hukuki kurallarında büyük çaplı standardizasyon gerçekleştirdi. Bunun yanı sıra, ithal ürünlere yönelik gümrük vergileri büyük ölçüde düşürülmesiyle hizmet piyasası dışa daha çok açıldı ve fikri mülkiyet haklarına yönelik koruma da güçlendirildi.

Çin, DTÖ'ye verdiği taahhütleri 2010 yılının Ağustos ayında tamamladı. Çin'in mal ticaretinde gümrük vergisinin genel seviyesi, 2001 yılında yüzde 15,3 iken 2010'da yüzde 9,8'e kadar düşürüldü.

Hizmet ticareti alanında ise, Çin 9 kategoriye ait 100'den fazla bölümün dışa açılması yönündeki taahhüdünü 2007'de yerine getirdi. Geçen yıl yabancı sermayelerin yüzde 73'ü hizmet ticareti alanına yatırıldı.

Çin aynı zamanda, fikri mülkiyet haklarını korumak üzere hukuk sistemini de sürekli iyileştiriyor. Çin'in diğer ülkelere fikri mülkiyet hakları karşılığında ödediği telifler, 2001 yılı itibarıyla her sene ortalama yüzde 17 yükselerek, 2017 yılında 28 milyar 600 milyon dolara ulaştı.

Çin DTÖ'ye katıldıktan sonra dünyayı nasıl değiştirdi?

Dünya Ticaret Örgütü eski Genel Sekreteri Pascal Lamy yaptığı bir konuşmada, insanların yalnızca Çin'in ihracatıyla ilgilendiğini, ancak Çin'in aynı zamanda büyük bir ithalat ülkesi olduğunun farkında olmadıklarını belirtmişti.

Çin, 2000 yılında dünyanın en büyük 7. ihracat ülkesi ve en büyük 8. ithalat ülkesiyken, bugün dünyanın en büyük ihracat ülkesi ve en büyük ikinci ithalat ülkesi konumunda.

Dünyanın ikinci büyük ekonomisi, en büyük ticaret ülkesi, en çok yabancı yatırım çeken ülkesi ve yurtdışında en çok yatırım yapan ikinci büyük ülkesi olarak Çin, dışa açılmayla ekonomisini hızlı bir şekilde geliştirmenin yanı sıra, dünya ekonomisinin toparlanması ve büyümesi konularında da önemli katkılarda bulundu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor