“Çin-AB işbirliği küresel ekonomiye 'sıcak bir hava akımı' getiriyor”

2018-06-28 17:32:26 CRI

Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng, Çin ile AB arasındaki işbirliğinin, küresel ekonominin istikrarlı kalkınmasına “sıcak bir hava akımı” getireceğini söyledi.


Gao başkent Beijing'de düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, kısa bir süre önce sona eren “7. Çin-AB Ekonomi ve Ticaret Üst Düzey Diyaloğu”na ve iki taraf arasındaki ticari ilişkilere dair değerlendirmede bulundu.


Sözcü diyalogda, küresel ekonomi yönetişiminin iyileştirilmesi, çok taraflı ticari sisteminin korunması ve dijital ekonominin güçlendirilmesi gibi konuların ele alındığını ifade etti.


Bu konuların beraberinde, ticaret ile yatırımın serbestleşmesinin ve kolaylaşmasının hızlandırılması konusunun görüşüldüğünün altını çizen Gao, toplantıda ayrıca e-ticaret, geri dönüşüm, plastik kirliliğinin önlenmesi ve çözülmesi, iklim değişikliğinin göğüslenmesi, tarım ve finans gibi alanlardaki işbirliği üzerinde de bir dizi önemli fikir birliğine varıldığına işaret etti.


Bu gelişmenin daha sonra düzenlenecek “20. Çin-AB Liderler Görüşmesi”ne zemin hazırladığını dile getiren Gao, “18. Tur Çin-AB Yatırım Protokolü Görüşmesi”nin de yakın bir zamanda yapılacağını açıkladı.


Gao Feng “kapsamlı ve heyecan verici bir yatırım protokolüne en kısa sürede varılması iki tarafın da ortak çıkarlarına uyuyor. Çin ile AB'nin bütün dünyaya, kurallar temelinde uluslararası ekonomik ve ticari düzeni koruyarak, ticaret ve yatırımın kolaylaşmasını destekleme yönünde olumlu bir sinyal vereceğine inanıyoruz.” diye konuştu.


Sözcü son olarak, Çin ile AB arasındaki işbirliğinin, küresel ekonominin sürdürülebilir canlanmasına ve istikrarlı kalkınmasına “bir sıcak hava akımı” getirdiğine işaret etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor