“Çin ve Dünya Ticaret Örgütü” başlıklı beyaz kitap yayımlandı

2018-06-28 16:34:36

Çin Devlet Konseyi, bugün “Çin ve Dünya Ticaret Örgütü” başlıklı bir beyaz kitap yayımladı.

Çin hükümetinin, söz konusu belgeyi Çin'in DTÖ'ye verdiği taahhütleri tamamıyla yerine getirdiğini açıklıkla göstermek amacıyla yayımladığı belirtildi. Belge, Çin'in çok taraflı ticaret sistemiyle ilgili ilke, duruş, politika ve önerilerini açıklarken, aynı zamanda ülkenin reform ve dışa açılmanın seviyesini yükseltme yönündeki vizyon ve eylemlerini de tanımlıyor.

Belgede, “Çin, DTÖ'ye taahhütlerini kapsamlı şekilde yerine getirmiş, piyasasını dünyaya açmış ve geniş bir ölçekte karşılıklı yarar ve kazan-kazan neticeleri ortaya koymuştur” ifadesi kullanıldı.

Çin'in bu çabalarıyla büyük bir ülke olarak sorumluluğunu yerine getirdiği ifade edilen belgede, Çin'in çok taraflı ticaret sistemini kararlılıkla desteklediğinin ve DTÖ'ye girişinden sonra dünyaya önemli katkı yaptığının altı çizildi.

Çin'in 2001 yılında DTÖ'ye resmen girişi, ülkenin ekonomik küreselleşmeye entegrasyonundaki dönüm noktalarından biri olarak kabul ediliyor.

“Küresel ekonomiye yıllık ortalama yüzde 30'luk katkı”

Beyaz kitapta, Çin'in uluslararası ticaretin ilerletilmesine ve küresel refahın artırılmasına yaptığı büyük katkılara işaret edilirken, Çin'in aynı zamanda dünya ekonomisinin taşıyıcısı olduğu belirtildi.

2002'den bu yana Çin'in küresel ekonomik büyümeye katkısının yıllık ortalama yüzde 30'a ulaştığı hatırlatılan belgede, Çin ekonomisinin küresel ekonominin toparlanması ve büyümesi için başlıca motor işlevi gördüğü ifade edildi.

Belgede, Çin'in ithalatının, 2017'de dünyadaki toplam mal ithalatının yüzde 10,2'sine, ihracatının ise dünya toplamının yüzde 12,8'ine tekabül ettiğine dikkat çekilerek, “Çin, bu suretle 120'den fazla ülke ve bölgenin başlıca ticaret ortağı oldu” denildi.

Çin'in dış yatırımlar için bir “mıknatıs” olmayı da sürdürdüğü ifade edilen belgede, ülkenin doğrudan dış yatırımlarının DTÖ'ye girişinden sonra yıllık ortalama yüzde 6,9 yükseldiği yazıldı. Buna göre, Çin'in doğrudan dış yatırımları, 2001'de 46,8 milyar dolar seviyesindeyken 2017'de ise 136,2 milyar dolara çıktı.

“Ticari anlaşmazlıklar DTÖ çerçevesinde çözülmeli”

Devlet Konseyi'nce yayımlanan belgede, Çin'in DTÖ'nün anlaşmazlıkları çözümü mekanizmasının etkin şekilde işlemesinin korunması için büyük çabalar harcadığının, ticari anlaşmazlıkları da diğer üyelerle uygun şekilde ele aldığının da altı çizildi.

DTÖ'nün söz konusu mekanizmasının uluslararası ticaretin öngörülebilirliğini ve çok taraflı ticaret sisteminin istikrarını korumak için hayati bir rol oynadığının vurgulandığı belgede, “Çin, DTÖ üyelerinin aralarındaki ticari anlaşmazlıkları, DTÖ'nün anlaşmazlıkların çözümü mekanizması çerçevesinde çözmelerini desteklemektedir” denildi.

Fikri mülkiyet çalışmaları sürekli güçlendi

Beyaz kitapta, Çin'in DTÖ'ye giriş konusunda fikri mülkiyet haklarının korunmasına dair verdiği taahhütlerini tamamen yerine getirdiği de belirtildi.

Belgede, fikri mülkiyet haklarının korunmasının sadece Çin'in kalkınma ihtiyaçlarını karşılamadığı, aynı zamanda hukuka dayalı, uluslararasılaşmış ve “iş dostu” bir ortam yaratılmasına yardımcı olduğu ifade edildi.

Çin hükümetinin Çinli ve yabancı işletmeler arasında teknoloji alanında gerçekleşen temas ve işbirliğini teşvik ettiğinin, Çin'deki yabancı işletmelerin yasal fikri mülkiyet haklarını koruduğunun altı çizilen bildiride, “Aynı zamanda, yabancı hükümetlerin de Çin'in fikri mülkiyet haklarını korumayı ilerletmelerini umuyoruz” denildi.

Çin, DTÖ'ye girişinden sonra fikri mülkiyet haklarıyla ilgili yasa ve düzenlemelerinde sürekli değişikliklere giderek, DTÖ kurallarına intibak etmiş ve kendi ulusal koşullarıyla da uyumlu bir yasal sistem oluşturdu.

Diğer yandan, ilgili çalışmaların güçlendirilmesi için Devlet Fikri Mülkiyet Ofisi yeniden yapılandırılırken, Beijing, Shanghai ve Guangzhou'da fikri mülkiyet hakkı mahkemeleri kuruldu.

Çin, geçen yıl 1 milyon 382 bin icat patenti başvurusu alırken, bu alanda yedi yıldır arka arkaya dünya birincisi oldu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor