ABD Savunma Bakanı'nın Çin temasları sürüyor

2018-06-28 16:08:07 CRI

ABD Savunma Bakanı'nın Çin temasları sürüyor

Çin Merkezi Askeri Komisyonu Başkan Yardımcısı Xu Qiliang bugün Beijing Bayi Binası'nda ABD Savunma Bakanı James Mattis'le görüştü.

Görüşmede, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in ABD ziyareti esnasında kullandığı “Çin-ABD ilişkilerini iyileştirmek için bin tane nedenimiz var, kötüleştirmek için ise hiç yok” ifadesine dikkati çeken Xu Qiliang, Xi ve ABD Başkanı Donald Trump'ın askeri ilişkiler konusunda birçok konuda önemli fikir birliğine ulaşıp stratejik işbirliği yolunu çizdiğini söyledi.

Xu, Çin ve ABD arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasından itibaren yaklaşık 40 yıllık süreçte işbirliğinin iki tarafa da yarar, meydan okumaların ise zarar getirdiğinin kanıtlandığını kaydetti.

Çin ve ABD'nin, bölgesel ve küresel barışı korumak için karşılıklı siyasi güveni artırarak işbirliğini derinleştirmesi gerektiğini söyleyen Xu, fikir ayrılıklarının uygun şekilde çözülmesi, risklerin kontrol altına alınması ve savunma ilişkilerinin geliştirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Beijing ile Washington'ın uzun diplomatik ilişkiler tarihinde işbirliğinin temel alındığını bildiren Mattis, iki ülkenin savunma alanındaki ilişkilerinin de çok önemli rol oynadığını söyledi. Mattis, ABD'nin askeri işbirliğini geliştirme konusunda Çin'le birlikte çaba göstermeye devam edeceğini belirtti.

Görüşmede, Asya-Pasifik'in durumu ve Taiwan gibi konular da ele alındı. Güney Çin Denizi'nin eski çağlardan beri Çin topraklarının bir parçası olduğunu vurgulayan Xu, “Atalarımızdan kalan topraklarımızın bir karışını bile kaybedemeyiz” dedi.

Xu, ABD'nin tarihin gözler önüne serdiği gerçeklere ve Çin'in egemenlik haklarına saygı göstererek, fikir ayrılıklarını diyalog yoluyla çözmesini ve Güney Çin Denizi'nde barışı ve istikrarı korumak için ortak çaba sarf etmesini istedi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor