Kuşak ve Yol üzerine uluslararası ittifak kuruldu

2018-06-28 12:00:40

Yeni bir küresel ittifak platformu niteliğindeki “Kuşak ve Yol Küresel Forumu”, Çin'in Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde dün düzenlenen açılış töreniyle kuruldu.

İttifak; Çin'in ana kesiminden, Hong Kong'dan ve yurtdışından ticaret odaları, sanayi birlikleri, yatırım ajansları ile düşünce kuruluşlarını bir araya getirerek, “Kuşak ve Yol İnisiyatifi” çerçevesindeki işbirliği ve ortak kalkınmayı ilerletmeyi amaçlıyor. Dünyanın 29 ülke ve bölgesinden gelen 110'u aşkın üyeden oluşan ittifaka Hong Kong Ticareti Geliştirme Konseyi (HKTDC) sekreterya olarak hizmet veriyor.

İttifak, üyeler arasında daha sıkı işbirliği için yıllık yuvarlak masa toplantısı düzenlemeyi planlıyor. İlk toplantı dün Hong Kong'da 24 ülke veya bölgeden 80 üyenin katılımıyla gerçekleştirildi.

Hong Kong Özel İdari Bölgesi İdari Amiri Carrie Lam Cheng Yuet-ngor, açılış töreninde yaptığı açıklamada, Hong Kong'un “Kuşak ve Yol İnisiyatifi”nde önemli rol oynadığını söyledi. Carrie Lam Cheng Yuet-ngor, yeni kurulan Kuşak ve Yol üzerine uluslararası ittifak platformunun da hem ekonomik hem de siyasi açılardan büyük ehemmiyet taşıdığını vurguladı.

HKTDC Başkanı Vincent Lo ise yaptığı açıklamada, ittifakın dışa açıklık ve işbirliği ruhuyla kurulduğunu ve temel amaçlarının ortak başarı yaratmak ve bu başarıları paylaşmak olduğunu ifade etti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor