Çin'in üst düzey yetkilileri, ABD Savunma Bakanı ile görüştü

2018-06-28 10:29:32

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Siyasi Bürosu üyesi, ÇKP Merkezi Dış İlişkiler Çalışma Komitesi Ofisi Başkanı Yang Jiechi ve Çin Devlet Konseyi üyesi, Savunma Bakanı Wei Fenghe dün Çin'i ziyaret eden ABD Savunma Bakanı James Mattis ile ayrı ayrı görüştüler.

Yang Jiechi, görüşmede, Çin ve ABD'nin küresel barış ve istikrarın korunması ile küresel kalkınma ve refahın sağlanması konularında pek çok ortak çıkara sahip olduğunu ve büyük sorumluluk yüklendiğini ifade etti. Şu anda Çin-ABD ilişkilerinin önemli bir gelişme aşamasında bulunduğunu dile getiren Yang, ABD tarafının Çin ile aynı yönde ilerleyerek Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve ABD Başkanı Donald Trump'ın daha önce vardıkları fikir birliğini yerine getirmesini umduklarını belirtti. İki taraf arasında stratejik iletişimin yoğunlaşması gerektiğini anlatan Yang Jiechi, ikili ilişkilerin doğru yörüngede ilerlemesi için stratejik yanlış değerlendirmelerin önlenmesi gerektiğini vurguladı.

Wei Fenghe, Mattis ile yaptığı görüşmede, Çin'in barışçıl kalkınmada ısrar ettiğini söyleyerek; Çin ordusunun, ülkenin ulusal egemenliği, güvenliği ve kalkınma menfaatlerini kararlılıkla koruduğunun altını çizdi. Wei Fenghe, iki ülkenin orduları arasındaki ilişkilerin, Çin-ABD ilişkilerinin önemli bir parçası olduğuna ve ikili ilişkilerde istikrar unsuru haline getirilmesi gerektiğine dikkati çekti.

Çin tarafı görüşmelerde Taiwan, ekonomi, ticaret ve denizlerle ilgili meseleler hakkındaki duruşunu ve ilkelerini de detaylandırdı.

ABD Savunma Bakanı James Mattis ise ABD ve Çin'in önemli ortak çıkarları ve işbirliği zeminini paylaştığını ifade etti. ABD tarafının “Tek Çin” ilkesinde ısrar ettiğini yineleyen Mattis, ülkesinin merkezi hükümet ve Çin ordusu ile ilişkilerini geliştirmeye büyük önem verdiğini kaydetti.

Mühim stratejik meseleler üzerinde Çin tarafıyla açık ve derin iletişim kurmak istediklerini anlatan Mattis, işbirliği alanlarını genişletmenin yanı sıra, çatışma ve karşılıklı meydan okumaların olmayacağını temin ederek, ortak kalkınmayı gerçekleştirmek için çaba göstereceklerini dile getirdi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor