Xi Jinping, ABD Savunma Bakanı Mattis'i kabul etti

2018-06-27 21:00:56 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, başkent Beijing'deki Büyük Halk Toplantı Sarayı'nda, ülkeyi ziyaret eden ABD Savunma Bakanı James N. Mattis'i kabul etti.


Xi görüşmede, günümüz dünyasının büyük gelişim, değişim ve düzenlenme döneminden geçtiğini ifade etti.


bu dönemde dünyanın kutuplaşması ile ekonomide küreselleşmenin derinlemesine geliştiğine işaret eden Xi, ülkeler arasındaki karşılıklı bağımlılığın ise daha da sıkılaştığını söyledi.


Xi, Çin halkının sosyalist, modern ve güçlü bir ülke inşa etmek istediğini ancak, barışçıl kalkınma yolunu izleyerek yayılmacı ve sömürgeci politikalar uygulamayacağı gibi dünyaya herhangi bir kaos getirmeyeceğine vurgu yaptı.


Çin-ABD ilişkilerinin dünyadaki en önemli ikili ilişkilerden biri olduğuna dikkat çeken Xi, diplomatik ilişkiler kurulmasından bu yana 40 yıl geçtiğini anımsattı.


Xi, bu süre içinde yaşananların, iyi gelişen ikili ilişkilerin iki ülkenin ve dünya ülkelerinin halklarına mutluluk getirmenin yanı sıra, dünyadaki ve bölgedeki barış ile istikrara da yarar sağladığını gösterdiğini kaydetti.


Xi, Çin ile ABD'nin, karşılıklı saygı, işbirliği ve ortak kazanç ilkeleri doğrultusunda ikili ilişkilerin gelişimini hızlandırmasının önemine değindi.


İki ülke arasında ortak çıkarlar bulunduğu gibi, taraflar arasındaki fikir ayrılıklarının da görmezden gelinemeyeceğine dikkat çeken Xi, egemenliği ve toprak bütünlüğüne ilişkin sorunlarda Çin'in tutumunun kararlı ve net olduğuna işaret etti.


Xi “O tutum da, atalarımızın bıraktığı topraklardan bir karış dahi kaybedilemeyeceği ve başkalarının toprağının bir zerresinde de gözümüzün olmadığıdır.” dedi.


İki ülke arasındaki askeri ilişkilerin, ikili ilişkilerin önemli bir parçasını oluşturduğuna işaret eden Xi, son yıllarda askeri ilişkilerin de olumlu bir şekilde geliştiğini kaydetti.


Xi, çeşitli kademelerdeki askeri temasların yoğunlaşmasının ve mekanizma inşasının güçlenmesinin, iki tarafın birbirine yönelik şüphelerinin giderilmesine, anlaşmazlıkların çözülmesine ve beklemeyen olayların meydana gelmesinin önlenmesine yararlı olduğunu vurguladı.


Xi, iki ordu arasındaki temasların güçlendirilerek karşılıklı güvenin arttırılmasını, işbirliğinin derinleştirilerek risklerin kontrol altına alınmasını ve askeri ilişkilerin ikili ilişkilerin istikrarlı gelişimine zemin hazırlamasını istediklerini dile getirdi.


James Mattis ise, ABD'nin iki ülke ve iki ordu arasındaki ilişkilere büyük önem verdiğini, iki ordu arasındaki ilişkilerin ise ABD-Çin ilişkilerinde çok önemli rol oynadığını söyledi.


Mattis, iki ülke liderleri arasında varılan fikir birlikleri öncülüğünde stratejik iletişimi güçlendirmeye, karşılıklı yarara dayalı işbirliğini genişletmeye ve fikir ayrılıkları ile riskleri kontrol altına almaya hazır olduklarını ifade etti.


ABD'li bakan son olarak, çatışma ve zıtlaşmadan kaçınarak, iki ordu arasındaki ilişkileri, ABD-Çin ilişkilerini hızlandıran yapıcı bir unsur haline getirmek için çalışacaklarını sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor