Mattis: Çin'in gelişimi ABD ve dünyanın yararına

2018-06-27 19:22:44 CRI

Çin Savunma Bakanı Wei Fenghe bugün, ülkeyi ziyaret eden ABD Savunma Bakanı James. N. Mattis'le Beijing'de görüştü.


Wei görüşmede, Çin'in barışçıl yolla gelişmede, Çin ordusunun da devlet egemenliğini, güvenliğini ve çıkarlarını savunmada ısrarcı olduğunu söyledi.


Wei, Çin ile ABD'nin ancak çatışmama ve zıtlaşmama başta olmak üzere, birbirine saygı gösterme ve işbirliğine dayalı ortak kazanç ilkelerinde ısrar etmesi durumunda, ortak kalkınmayı gerçekleştirebileceğini belirtti.


Wei, Çin ve ABD ordularının iki ülke lideri arasında varılan fikir birliklerini yerine getirerek karşılıklı güveni arttırması, işbirliğini güçlendirmesi, riskleri kontrol altına alması ve iki ordu arasındaki ilişkileri iki ülke arasındaki ilişkilerde istikrarlı bir unsur haline getirmesi gerektiğine işaret etti.


Wei Fenghe ayrıca, Taiwan, Güney Çin Denizi ve Kore Yarımadası'ndaki nükleer sorun gibi konulardaki Çin'in tutumunu ve kaygılarını dile getirdi.


ABD Savunma Bakanı James. N. Mattis ise, Çin'in gelişiminin ABD ve dünya açısından faydalı olduğunu, iki ülkenin uyumlu olarak bir arada bulunması gerektiğini söyledi.


ABD'nin iki ordu arasındaki ilişkilere önem verdiğini dile getiren Mattis, Çin'le iletişim mekanizmasını iyileştirerek, açık diyaloğu hızlandırmaya ve risklere yönelik kontrol ve denetimi güçlendirmeye hazır olduklarını kaydetti.


Mattis, ABD ve Çin'in iki büyük ülke olarak işbirliği yoluyla, dünya barışı ve kalkınmasını ilerletebileceğine inandığını ifade etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor