BM temsilcisi: Afganistan'da siyasi süreç olumlu ilerliyor

2018-06-27 11:25:08

BM Genel Sekreteri Afganistan Özel Temsilcisi Tadamichi Yamamoto, Afganistan'daki siyasi sürecin olumlu gelişme eğilimi gösterdiğini ifade etti.

Tadamichi Yamamoto, dün Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) tarafından düzenlenen toplantıda, Afganistan'daki son gelişmeleri değerlendirdi.

Afganistan ulusal birlik hükümetinin, şubat ayında yapılan "Kabil Süreci" toplantısında “koşulsuz barış görüşmesi” önerisini ortaya koyduğunu hatırlatan BM temsilcisi, bunun barış süreci için yeni bir ortam yarattığını ifade etti.

Tadamichi Yamamoto, Afgan halkının barışın gerçekleşmesini arzuladığını, Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani'nin de barışçı uzlaşıdan yana olduğunu söyledi.

Afganistan'da ekim ayında düzenlenecek meclis seçimleri ve önümüzdeki yıl yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi için hazırlıkların sürdüğünü kaydeden Yamamoto, nisan ayından itibaren 7 milyonu aşkın seçmenin kayıt yaptırdığını söyledi.

Ülkede yaşanan bazı sorunların kaygı verici olduğuna da işaret eden BM temsilcisi, Taliban ile ateşkes sağlanması ve kuraklıkla mücadele konularında yardım çağrısında bulundu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor