ABD ve Çin, olası krizleri önlemek için diyalogdan yana

2018-06-27 11:20:02

ABD ve Çin, olası krizleri önlemek için diyalogdan yana

ABD Savunma Bakanı James Mattis'in Çin ziyareti dün resmen başladı.

Çin Savunma Bakanlığı, ziyaret öncesi yaptığı açıklamada, konuk bakanın, Çinli liderler ve ordu yetkilileriyle bir araya gelerek, iki ordu ilişkileri ve her iki tarafı ilgilendiren konular üzerinde fikir alışverişinde bulunacağını açıklamıştı.

Çinli uzmanlar, Çin ile ABD arasındaki askerî ilişkilerde görülen olumsuz unsurların artmasına rağmen, genel olarak istikrarın korunduğu kanısında. Uzmanlara göre, iki ordundan üst düzey yetkililerin görüşmesi de iletişim ve diyalog kanallarının açık tutularak, olası krizlerin kontrol edilmesini amaçlıyor.

ABD Savunma Bakanı James Mattis, Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Savunma Bakanı Wei Fenghe'nin davetlisi olarak Çin'i ziyaret ediyor. Bu, 17 ay önce görevine başlayan Mattis'in ilk Çin ziyareti.

Karşılıklı ithamlara karşın işbirliği kanalları açık

Çin ile ABD orduları arasındaki ilişkilerde genel itibarı ile istikrar korunsa da istikrarsızlık doğuran unsurlar da yok değil.

Çin Merkezi Askerî Komisyonu Uluslararası Askeri İşbirliği Ofisi Güvenlik İşbirliği Merkezi Başkanı Zhou Bo, Washington tarafından 2017 yılının sonundan bu yana yayımlanan üç raporda da Çin'in “stratejik rakip” olarak nitelendiğine dikkat çekti.

Zhou Bo, bununla birlikte, ABD'nin Çin donanmasını 2018 Pasifik Kıyısı Deniz Tatbikatı'na davetini geri çekmesinin yanı sıra, haziran ayında düzenlenen Shangri-la Diyaloğu'nda Mattis'in Güney Çin Denizi ve Taiwan Boğazı konularında Çin'e yönelik ithamlarda bulunduğunu hatırlattı. Zhou Bo, değerlendirmesine şöyle devam etti:

“Büyük ülkeler arasındaki ilişkiler, aslında çok karmaşık bir ilişki türü. Shangri-la Diyaloğu'nda Mattis'in Çin ile gerçekleştirilmesi muhtemel her tür işbirliğinin ABD tarafından olumlu karşılandığına, Washington'un Beijing ile yapıcı ve sonuç odaklı ilişkiler kurmaya çalışacağına dair ifadelerini de dikkate alıyoruz.”

“Hassas konular gündeme gelecek”

Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Ren Guoqiang da yaptığı açıklamada, Çin'in ABD ile savunma alanındaki ilişkilerini geliştirmeye büyük önem verdiğine dikkat çekti.

Sözcü, ABD'yi, askerî ilişkilerin iki ülke arasındaki önemli bir istikrar unsuru oluşturması için Çin'le aynı istikamette adımlar atmaya çağırdı.

Diğer yandan Zhou Bo, Mattis'in Çin ziyaretinde iletişim ve diyaloğun sürdürülerek olası krizlerin kontrol altında tutulmasının, Çin ve ABD ordularının üst düzey yetkililerinin de nihai isteği olacağını dile getirdi.

Görüşmelerde, her iki tarafı yakından ilgilendiren hassas konuların gündeme geleceğini kaydeden Zhou, değerlendirmesine şunları ekledi:

“Görüşmelerde, Asya Pasifik'teki ilişkilere ve ikili ilişkilere odaklanılacak. Güney Çin Denizi sorununda ise Çin ile ABD'nin karşılıklı olarak yönelttikleri ithamlara rağmen, bu buluşmalar, iletişim kurmak için güzel bir fırsat olacaktır. İki taraf, bu vesileyle kendi görüşlerini ortaya koyarak karşılıklı anlayışı pekiştirecektir.”


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor