Çin ve Fransa'dan işbirliği artışı

2018-06-26 20:36:23 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang dün, ülkeyi ziyaret eden Fransa Başbakanı Edouard Philippe'le birlikte Çin-Fransa İşletmeciler Toplantısı'na katıldı.


Toplantıya Çin ve Fransa'nın imalat, enerji ve finans gibi sektörlerinden 30'dan fazla işletmeci katılarak, iki ülke arasındaki karşılıklı ekonomik ve ticari yatırımlar gibi konuları ele aldı.


Li Keqiang toplantıda yaptığı konuşmada, Çin ile Fransa arasında geleneksel dostluğa sahip iki ülke işletmeleri arasında uzun vadeli işbirliği temeli bulunduğuna işaret etti.


Çin'in kapısını daha da dışa açacağını söyleyen Li, dışa açılmanın serbest ticaret sistemini koruyup ilerletmeyi hedeflediği gibi, dünya işletmelerine de fırsatlar getireceğini ifade etti.


Li, Fransız işletmelerinin bu fırsatı yakalamalarını ve Çin'le olan işbirliğini genişleterek, daha çok sonuç elde etmelerini umduklarını kaydetti.


Li, Çin'in Fransız işletmelerinin ileri teknoloji alanında Çin'le işbirliğini güçlendirmelerini de sıcak karşıladığını vurguladı.


Li, Çin'in fikri mülkiyet haklarını koruyacağını ve teknoloji transferindeki zorlamaya asla izin vermeyeceğinin altını çizdi.


Li ayrıca, reform ve dışa açılmayı hızlandıran Çin'in, Fransa dahil yabancı ülkelerin işletmecileri ve iş adamlarının Çin'e gelmelerine kolaylık sağlayarak, personel arasındaki iletişimi de yoğunlaştıracağını dile getirdi.


Fransa Başbakanı Philippe ise, Fransa'nın iki ülke işletmeleri arasındaki işbirliğinde kaydedilen sonuçlardan memnun olduğunu, sorunların samimiyetle tartışılmasını ve işbirliğinin pekiştirilmesini desteklediğini söyledi.


İki ülke işletmelerinin bundan sonra işbirliği alanlarını daha da genişletebileceğini ve KOBİ'lerin bu yeni işbirliklerinde önemli rol oynayacağını belirten Philippe, Çin'i Fransa'ya daha çok yatırım yapmaya davet etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor