BM'de “Xinjiang'da insan haklarının gelişmesi” temalı toplantı

2018-06-26 12:03:17

Çin İnsan Hakları Araştırma Enstitüsü, Cenevre'deki Milletler Sarayı'nda düzenlenen BM İnsan Hakları Konseyi 38. toplantısı sırasında dün “Xinjiang'da insan haklarının gelişmesi” konulu bir oturum düzenledi.

Oturumda, Xinjiang'da yoksullukla mücadele, eğitim, kültür, terörle mücadele ve tıp gibi alanlarda elde edilen neticeler ele alındı.

Oturumda söz alan Xinjiang Sosyal Bilimler Akademisi Başkanı Gao Jianlong, gösterilen çabalarla Xinjiang'daki yoksul bölgelerin kapsamlı gücünün belirgin şekilde artırılmasının yanı sıra, yoksul nüfusun yaşama hakkının ve gelişme hakkının güvence altına alındığını ifade etti.

Gao, 2012-2017 yıllarında, Xinjiang'da toplam 1 milyon 390 bin kişinin yoksulluktan kurtarıldığını da ifade etti.

Xinjiang Üniversitesi Siyaset ve Kamu Yönetimi Fakültesi Dekan Yardımcısı Züliyet İsmail de yaptığı konuşmada, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin kuruluşundan önce azınlık gruplardan kadınların eğitim imkânının neredeyse bulunmadığını söyledi. Şu an Xinjiang'daki kamu işletmelerinde çalışanların yüzde 40,4'ünün kadınlardan oluştuğunu ifade eden Züliyet İsmail, kadınların toplumsal gelişmedeki önemli bir güç hâline geldiğini kaydetti.

Xinjiang Maliye Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı De Quanying de Çin Anayasası'nda her özerk bölgenin Çin Halk Cumhuriyeti'nin ayrılmaz bir parçası olduğunun belirtildiğini hatırlattı.

De, olguların, Xinjiang'da millî özerklik sisteminin uygulanmasının, Çin'in ve birçok etnik grubun birlikte yaşadığı bölgenin somut koşullarına uygun olduğu gibi, ülkenin bütünlüğünün ve bölgedeki farklı etnik grupların dayanışması ve kalkınmasının korunduğunu da kanıtladığını dile getirdi.

Çin Kuzeybatı Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcısı Shu Hongshui de Çin'in yasalar çerçevesinde terörle mücadele etmesinin, vatandaşların can ve mal güvenliğinin korunmasına yararlı olduğuna işaret etti.

Shu, terörle mücadelede uluslararası işbirliğinin güçlenmesinin, bölgesel istikrarı korumanın yanı sıra, ilgili ülkelerin insan hakları alanındaki çalışmalarının ilerlemesine de yardımcı olduğunu kaydetti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor