Çin'den “sürdürülebilir güvenlik” kavramına vurgu

2018-06-26 10:23:30

Çin'in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilci Yardımcısı Wu Haitao, başta Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkeleri olmak üzere uluslararası topluma ortak, kapsamlı, işbirliğine dayalı ve sürdürülebilir bir güvenlik kavramını savunma çağrısı yaptı.

BM Güvenlik Konseyi (BMGK) tarafından dün Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki barış ve güvenlik durumunun masaya yatırıldığı bir oturum düzenlendi.

Oturumda söz alan Wu Haitao, Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgelerinde süren çatışmaların, hem bölge halklarının çıkarlarına hem de küresel barış ve kalkınmaya zarar getirdiğini söyledi.

Bölgesel siyasi meselelerin diyalog ve istişare yoluyla çözülmesi gerektiğini ifade eden Çinli temsilci, taraflar arasındaki koordinasyonun güçlendirilmesinin yanında, çözüm süreçlerinin sorunun yaşandığı ülke tarafından yönlendirilmesi ve BM arabuluculuğunda gerçekleştirilmesi gerektiğini kaydetti.

Bölgesel krizlere yol açan nedenlerin de ortadan kaldırılması gerektiğine de işaret eden Wu Haitao, bölgesel çatışmaların kaynağını yok etmek için ise sürdürülebilir kalkınmanın teşvik edilmesinin öneminin altını çizdi.

Çinli temsilci, BMGK'nin daimi üye ülkesi olan Çin'in daima adil ve nesnel bir duruş sergileyerek, Ortadoğu ve Kuzey Afrika sorunlarının çözülmesinde yapıcı rol oynadığını kaydetti. Wu Haitao, ilgili ülkelerin egemenliğine, bağımsızlığına ve toprak bütünlüğüne saygı gösteren Çin'in Kuşak ve Yol inisiyatifi çerçevesinde de söz konusu ülkelerle somut işbirliği yapmaya hazır olduğunu sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor