Çin ile Fransa arasında 10'dan fazla işbirliği belgesi imzalandı

2018-06-25 21:19:24 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang, bugün Beijing'de ülkeyi ziyaret eden Fransa Başbakanı Edouard Philippe ile görüştü.

İki başbakan, iki ülke arasında enerji, bilim, teknoloji, tarım, gıda, ilaç ve sağlık alanlarını kapsayan 10'dan fazla ikili işbirliği belgesinin imzalanmasına tanıklık etti.

Li Keqiang, Çin'in Fransa ile karşılıklı güveni pekiştirerek işbirliğini derinleştirmeye, böylece daha sağlam, dinamik ve kapsamlı bir stratejik ortaklık ilişkisi oluşturmaya hazır olduğunu vurguladı.

Li, iki ülkeden stratejik sektörlerin kenetlenmesini ilerletmesini ve iki ülke arasında ticaret ve yatırımı kolaylaştırmasını istedi.

Fransa'nın Çin'e ihraç ettiği yüksek teknoloji ürünlerine yönelik sınırlamaları genişletmesini talep eden Li, iki ülkenin “ortak istişare, inşa etme ve paylaşım” ilkeleri temelinde üçüncü taraf piyasasındaki işbirliğinin, “Kuşak ve Yol” inşasıyla kaynaşmasında ilerleme sağlaması gerektiğine dikkat çekti.

Li Keqiang, iki taraf arasında dil, kültür, eğitim, gençlik ve müzecilik alanlarındaki işbirliğinin güçlendirilerek halkın desteğinin arttırılmasını da istedi.

Li, Çin'in Fransa dahil Avrupa ülkeleriyle beraber, BM Tüzüğü ilkeleri temelindeki uluslararası düzeni korumaya, çok taraflılık ve serbest ticaret sistemini savunmaya ve iklim değişikliği gibi küresel sorunları göğüslemeye hazır olduğunu vurguladı.

Philippe ise, Fransa'nın Çin'le karşılıklı siyasi güveni artırmaya, somut işbirliğini derinleştirmeye, dünyadaki mevcut belirsizlikleri beraber göğüslemeye, çok taraflılığı ve serbest ticaret sistemini savunmaya, ticari korumacılık ile tek taraflılığa karşı çıkmaya hazır olduğunu söyledi.

Philippe ayrıca Çin'le sanayi, ekonomi, sivil amaçlı nükleer enerji, uzaycılık ve havacılık gibi alanlardaki işbirliğini genişletmeyi, kültür ve eğitim alanlarındaki iletişim ve işbirliğini güçlendirmeyi istediklerini kaydetti.

Philippe ile birlikte basın toplantısına katılan Li Keqiang, ticari korumacılık ve tek taraflılığın baş gösterdiği günümüzde, dünya ülkelerinin ticaret ve yatırımın serbestleşmesi ve kolaylaşmasını destekleyerek, çok taraflılık ve açık dünya ekonomisini savunmaları gerektiğine işaret etti.

Çin'in ticaret fazlası peşinde koşmadığını da vurgulayan Li, ekonomik ve ticari işbirliğini işletmelerin piyasa kuralları ve ticaret ilkelerine göre gerçekleştirmesi gerektiğini ifade etti.

Li, Çin'in diğer ülkelerle beraber dünya ekonomisindeki canlanma eğilimini korumaya hazır olduğunu dile getirdi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor