Li Keqiang, Jyrki Kataine ile görüştü

2018-06-25 21:00:33 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang, AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Jyrki Kataine ile Beijing'de bir araya geldi.

Li Keqiang görüşmede, dünyanın başlıca ekonomilerinden Çin ve AB'nin, birbirinin en büyük ithalat kaynağı ve ana ihracat piyasası olduğunu belirtti.

Dünyada istikrarsız ve belirsiz unsurların daha da öne çıktığı bu günlerde Çin'in AB ile eşgüdümü güçlendirmeye hazır olduğunu söyleyen Li, bu çerçevede AB ile birlikte çok taraflılığı ve serbest ticaret sistemini korumayı istediklerini vurguladı.

Li, ticaret ile yatırımın serbestleştirilmesinin ve kolaylaştırılmasının hızlandırılması için AB ile birlikte çalışmayı temenni ettiklerine dikkat çekti.

Li, AB ile ayrıca, ekonominin küreselleşmesine ve dünya ekonomisinin toparlanıp büyümesine katkı sunmak için ortak çaba harcamayı arzuladıklarını ifade etti.

Bu yıl Çin ile AB arasında kapsamlı stratejik ortaklık işbirliği kurulmasının 15. yıldönümü olduğunu hatırlatan Li, önümüzdeki ay yapılacak “Çin-AB Liderleri Görüşmesi”nde, Çin-Avrupa Yatırım Anlaşması'na ilişkin görüşmelerin hızlandırılması ve iklim değişikliği ile mücadele gibi alanlarda olumlu sonuç elde edilmesini beklediklerini dile getirdi.

Jyrki Kataine ise, ticari korumacılığa karşı çıkılması ve çok taraflılık ile serbest ticaretin korunması için Çin ile AB'nin ortaklaşa çaba harcaması gerektiğini kaydetti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor