“Küresel kapasite fazlasına yol açan Çin değil”

2018-06-25 16:34:12

Batılı ülkeler, demir-çelik ve alüminyum ürünlerinde küresel kapasite fazlasının Çin'den kaynaklandığını ileri sürüyorlar, ancak uzmanlar bunun aksini savunuyorlar.


AB üyeleri, Kanada ve Meksika gibi bazı ülkeler, ABD menşeli ürünlere ek vergi tedbiri uygulamaya başladı. Bunun nedeni, ABD'nin bu ülkelerden ithal edilen demir, çelik ve alüminyum ürünlerine cezai gümrük vergisi koyması. Batılı ülkeler arasındaki bu ticari anlaşmazlıkların esas olarak Çin'den kaynaklandığı, hatta Çin'deki endüstriyel kapasite fazlasının dünya çapında demir-çelik ve alüminyum ürünlerinin fazla vermesine yol açtığı iddia ediliyor.


Uzmanlar, söz konusu bu iddiaların payandasız olduğuna işaret ederek, Çin'in endüstriyel kapasite fazlası yaratma niyetinde bulunmadığını, tam tersine, son yıllarda bu sorunu çözmeye çalıştığını ve bu konuda gözle görülür ilerleme kaydettiğini savunuyorlar.


ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, kısa süre önce ABD Senatosu'nun ilgili oturumunda yaptığı konuşmada, demir-çelik ticareti konusunda ABD'nin Kanada ile ticaretinin ABD lehine fazla verdiğine dikkati çekerek, Çin menşeli demir-çelik ürünlerinin Kanada gibi Çin'e vergi ayrıcalığı tanıyan ülkelerden ABD piyasasına sızmasını engelleyeceklerini kaydetti.


Ross gibi şahsiyetlerin Çin'e karşı suçlamalarda bulunmaları, Çin'in 2008 yılında hayata geçirdiği 4 trilyon yuan tutarındaki yatırım planıyla ilişkilendirilebilir. Wilbur Ross da hiç kuşkusuz Çin'in bu yatırım planının tam da krize sürüklenen küresel ekonomiyi kurtardığını herkesten daha iyi biliyor.


Çünkü 2008 yılında ABD'de patlak veren kredi krizi, hızla dünyaya yayıldı ve küresel finans krizine yol açtı. Çin'in ihracatında bile sıfırın altında artış görüldü, bazı işletmeler üretimini durdurmak zorunda kaldı ve hatta iflas etti. Bu gelişmelere karşın Çin hükümeti, 2008 yılı sonunda 4 trilyon yuanlık ticareti teşvik eden yatırım politikasını uygulamaya koydu ve iç talebi artıran bir dizi ekonomik tedbir aldı. Daha sonra Çin ekonomisi diğer ülkelere göre daha erken canlanmaya başladı. 2009 yılında Çin ekonomisi yüzde 9,2 oranında büyüdü, 2010 yılında büyüme oranı yüzde 10,3 oldu.


Buna paralel olarak bakır, kömür, demir, ham petrol ve kereste gibi küresel emtia ürünleri piyasasında görülen olumlu gelişmeler sayesinde krize düşen Kanada ve Avustralya gibi ekonomiler de krizden kurtuldular. 2009 yılında küresel ekonomide görülen yeni büyümenin yüzde 50'si Çin'den kaynaklıydı. ABD ve AB ülkelerinin ekonomileri bu nedenle canlandı. Çin'in ekonomik performansı ise dünyada övgüyle karşılandı. Singapur'da yayın yapan Zaobao gazetesinde yer alan makalede, “Çin ekonomisi canlanırsa, dünyanın geleceği de parlak olacaktır” değerlendirmesinde bulunuldu.


10 yıl önceki küresel ekonomik eğilim ve Çin'in iyi ekonomik performansı doğru kavranmalı, günümüzdeki endüstriyel kapasite fazlalığı sorununa da rasyonel yaklaşılmalı. Çin, endüstriyel fazlalığa yol açan değil, bu sorunun çözülmesi için sürekli çaba harcayan taraftır.  


Ticaret Bakanlığı'nın istatistiklerine göre, 2016 yılından bu yana Çin'de demir-çelik üretimi 100 milyon tonu aşkın miktarda azaldı. Bu sektörde sadece 2016 yılında 201 bin kişiye istihdam sağlandı. Bu sayı, ABD ve Japonya'da söz konusu sektörde çalışanların toplamını aşarken, Avrupa'da demir-çelik işçilerinin toplam sayısının yüzde 60'ını geçti. Bu bağlamda, Çin, şüphesiz demir-çelik fazlasını azaltma yönünde dünyaya öncülük etmiştir. Çin'de alüminyumun fazla üretildiğine dair iddialar da asılsızdır. Zira şu anda alüminyum fiyatları esas olarak gerçek arz-talep ilişkisini yansıtıyor. Alüminyum üreten işletmelerin yüzde 80'ini de kâr ediyor. Bu bakımdan sektörün fazla verdiği iddialarına kimse inanmıyor. Daha da önemlisi, Çin'de alüminyum sanayisi tamamen talebe göre gelişiyor. Dolayısıyla Çin'in alüminyum sektörü, dünya alüminyum sanayisine darbe indirmemiş, aksine katkı sağlamıştır.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor