Xi: Fransa ile stratejik ortaklığı güçlendireceğiz

2018-06-25 14:53:38 CRI

Xi: Fransa ile stratejik ortaklığı güçlendireceğiz

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bugün Beijing'de Fransa Başbakanı Edouard Philippe ile bir araya geldi.

Xi Jinping, görüşmede yaptığı konuşmada, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Başbakanı Edouard Philippe'nin yarım yıl içinde Çin'i sırayla ziyaret ettiklerine dikkati çekerek, bunun Fransa'nın Çin ile ilişkilerine verdiği önemi ve ikili ilişkilerin yüksek düzeyini yansıttığını kaydetti. Dünyanın günümüzde derin değişimler geçirdiğine işaret eden Xi, Fransa tarafıyla birlikte Çin-Fransa kapsamlı stratejik ortaklığının özünü zenginleştirmeye ve karşılıklı saygı, çifte kazançlı işbirliği ile paylaşıma dayalı ikili ilişkilere örnek teşkil etmeye hazır olduklarını dile getirdi.

Xi Jinping, iki ülke arasında çeşitli işbirliği platformlarının etkisinin artırılması, önemli işbirliği projelerinin etkin şekilde hayata geçirilmesi, yeni işbirliği noktalarının çoğaltılması gerektiğini kaydederek, Kuşak ve Yol İnisiyatifi doğrultusunda, Fransa dâhil AB'ye üye ülkelerle stratejik kenetlenmeyi yoğunlaştıracaklarını belirtti. İki ülkenin çok taraflılıkta, adalette ve uluslararası arenada genel kabul gören kurallarda ısrarlı olmalarının önemine değinen Xi, AB ile birlikte ikili ilişkileri yeni düzeye taşıyacaklarını söyledi.

Fransa Başbakanı Philippe, görüşmede yaptığı konuşmada, Çin'e ikili ilişkilerde güvenle yaklaştıklarını ifade ederek ticaret, ekonomi, sivil amaçlı nükleer enerji, kültür, havacılık ve uzay alanlarında Çin ile işbirliğini artıracaklarını kaydetti. Philippe, küresel barış ve istikrarın korunması, AB-Çin işbirliğinin pekiştirilmesi için Çin ile ortak çaba harcayacaklarının altını çizdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor