Xinjiang'da yeni mezunların istihdamı artıyor

2018-06-24 16:13:00

Xinjiang’ın Yining ilçesinde bir öğrenci mezuniyet fotoğrafı çektiriyor. (Xinhua/Zhao Ge)

Xinjiang’ın Yining ilçesinde bir öğrenci mezuniyet fotoğrafı çektiriyor. (Xinhua/Zhao Ge)

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde yeni mezunların istihdamını artırmak için kapsamlı çalışmalar yürütülüyor. Bölgenin az gelişmiş kesimlerinde çalışmanın özendirilmesi, yoksullukla mücadele, girişimciliğin teşvik edilmesi gibi “seri önlemlerle” 2018 yılında üniversite mezunlarının istihdam oranının yüzde 88'de tutulması hedefleniyor.

Xinjiang İnsan Kaynakları ve Sosyal Güvenlik Müdürlüğü'nün verilerine göre, 2018 yılında 90 bin 800 öğrenci üniversitelerden mezun olacak. Üniversite mezunlarının yoksul köylerde iş aramaları ve iş kurmaları teşvik ediliyor.

Modern tarımsal teknikleri, tarımsal ürünlerin işlenmesi, turizm ve e-ticaret, yeni mezun öğrencilerin en çok ilgi göstereceği iş alanları arasında. Bunun yanı sıra, bir takım projeler sayesinde, kırsal bölgelere daha fazla yetenekli gencin çekilmesi sağlanacak.

Xinjiang'da ayrıca üniversite mezunlarının iş yaratmaları ve işletmelerde iş bulmaları teşvik ediliyor. İş yaratan mezunlar kredi, faiz ve vergi alanlarında elverişli politikaları değerlendirerek bölgenin ekonomi ve teknoloji parklarında iş kurma imkânı bulacak. Mezun öğrenciler, sermaye ve teknoloji desteğiyle köylerdeki kooperatiflerde hisse payı da edinebilecek.

Öte yandan Xinjiang'da eğitim gören yeni mezunların, ülkenin diğer bölgelerinde ve kamu işletmelerinde iş bulmaları için özel istihdam mekanizmaları da kuruldu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor