Xinjiang'da ‘çorak çöller' turizme canlılık getirdi

2018-06-24 14:22:45 CRI

Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi, sahip olduğu çöl kaynağından yararlanarak çöl seyahatini geliştiriyor ve çok sayıda turistin dikkatini çekiyor.

Çöl, Xinjiang'da sıkça rastlanan arazi türlerinden biri. Xinjiang'ın sahip olduğu çöl alanının toplam yüzölçümü 430 bin kilometrekare, dünyanın ikinci büyük mobil çölü olan Taklamagan Çölü de Xinjiang'da yer alıyor.

Çöl ilk anlamıyla çorak, hiçbir şey yetişmeyen yer anlamına geliyor, ancak son yıllarda Xinjiang'a özgü ‘çöl seyahati' bölgenin turizm sektörüne dinamizm kattı. Böylece çöl kelimesi Xinjiang'da yeni bir anlam kazandı!

Şu an Xinjiang'da çöl parkı sayısı 26'yı, bu parkların toplam yüzölçümüyse 200 hektarı buluyor.

Piçan ilçesinde bulunan Kumtağ çöl parkında go-kart ve sörf arabası gibi eğlence programları turistler arasında büyük rağbet görüyor.

Xinhe ilçesindeki Çöldeki Çiçek Denizi adlı parkta çiçeklerin yanı sıra mini hayvanat bahçesi ve çöl voleybolu gibi eğlence programları sunuluyor. Tüm çöl parklarında yeni programların eklenmesi planlanıyor.

Xinjiang Turizm Kalkınma Komitesi'nden verilen bilgiye göre, sadece 16-18 Haziran günlerinde kutlanan Duanwu Bayramı'nda Xinjiang'ın ağırladığı turist sayısı 3 buçuk milyonu aşarak geçen yıla göre yüzde 95, turizm geliriyse yüzde 171 arttı. Bunda Çin'in diğer bölgelerinin organize edip Xinjiang'a gönderdiği turist gruplarının büyük katkısı oldu.

Xinjiang bu yıl turizmi daha da canlandırmak için altyapı tesisleri inşasını iyileştirmeye devam edecek, amaç bu yıl ağırlanan turist sayısında yüzde 30'luk artış.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor