DMÖ: Çin'in iklim çalışmalarına katkısı büyük

2018-06-23 16:02:17 CRI

Dünya Meteoroloji Örgütü (DMÖ) Genel Sekreteri Petteri Taalas, Çin'in Kuşak ve Yol Girişimi çerçevesinde uluslararası meteoroloji işbirliğine büyük katkı yaptığını kaydetti.

Taalas, Çin'e şükranlarını ileten örgütün Çin makamlarıyla daha fazla işbirliği yapmak arzusunda olduğunu söyledi.

İsviçre'de dün düzenlenen Dünya Meteoroloji Örgütü İcra Konseyi 70. konferansı sırasında, Çin Meteoroloji Müdürlüğü ve Dünya Meteoroloji Örgütü, Kuşak ve Yol meteoroloji işbirliği toplantısı düzenledi.

Toplantıda, iki kurum arasında daha önce imzalanan Kuşak ve Yol işbirliğine dair niyet mektubundan bu yana yapılan çalışmalar gözden geçirildi.

Taalas, yaptığı konuşmada geçtiğimiz 20 yılda, Çin'in iklim çalışmaları ve ilgili teknolojileri sağlamada dünyada öncü konumda yer aldığını, Çin'in deneyimlerinin diğer DMÖ üyesi ülkelere örnek oluşturduğunu ifade etti.

Çin, meteorolojik afetlerin erken uyarısı konusunda zengin deneyimlere sahip. “Fengyun” meteorolojik uydu dizisi, çok sayıda gelişmekte olan ülkeye kaliteli veri hizmeti sağlıyor. Çin ayrıca gelişmekte olan ülkelerde hizmet veren, profesyonel meteoroloji çalışanları yetiştiriyor. Çin'in kent ve kasabalarındaki meteoroloji hizmetleri, dünyada hava kirliliği, afet ve iklim değişikliğinin etkilerine maruz kalan bölgelere örnek teşkil ediyor.

Çin'in Cenevre'deki Daimi Maslahatgüzarı Fu Cong da konferansta yaptığı konuşmada, daha fazla ülkenin Kuşak ve Yol meteoroloji işbirliğine katılarak bundan fayda kazanmaları arzusunu dile getirdi.

Çin Meteoroloji Müdürü Liu Yaming, imzalanan niyet mektubunun, Kuşak ve Yol inşası ve bölgesel meteoroloji işbirliğini hızlandıran somut bir önlem olduğuna işaret etti. Liu, Dünya Meteoroloji Örgütü'yle eğitim ve öğretim programları, gönüllü işbirliği programları ve Afrika'ya yardım projeleri gibi alanlarda işbirliğini sürdürerek, iklim değişikliğine müdahale kabiliyetini artıracaklarını sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor