Xi Jinping, Papua Yeni Gine Başbakanı kabul etti

2018-06-22 09:23:50 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün, başkent Beijing'de Papua Yeni Gine Başbakanı Peter O'Neill'i kabul etti.


Xi görüşmede, iki ülke arasında diplomatik ilişki kurulmasından bu yana geçen 42 yıl içinde ikili ilişkilerde tarihi gelişmeler kaydedildiğine dikkat çekti.


Özellikle iki ülke arasında stratejik ortaklık ilişkisi kurulması konusunda mutabakata varılmasının ardından ilişkilerin hızlı bir gelişme rayına girdiğini belirten Xi, karşılıklı siyasi güven ile karşılıklı yarara dayalı işbirliğinin de yeni bir seviyeye yükseldiğine işaret etti.


Papua Yeni Gine'nin kısa bir süre önce Asya Yatırım Bankası'na resmen katılarak, Pasifik Okyanusu ada ülkeleri arasında Çin'le Kuşak ve Yol inşasına ilişkin memorandumu imzalayan ilk ülke olduğunu hatırlatan Xi, iki tarafın Kuşak ve Yol çerçevesindeki somut işbirliğini genişletmesinin önemine vurgu yaptı.


Xi ayrıca, Papua Yeni Gine'yle çok taraflı mekanizmalar çerçevesindeki işbirliği ile eşgüdümü güçlendirerek, kendilerinin “Asya Pasifik Ekonomik ve İşbirliği Örgütü Liderleri Gayri Resmi Toplantısı”nı başarılı bir şekilde düzenlenmesine destek vermeye hazır olduklarını söyledi.


Xi son olarak, açık bir Asya-Pasifik ekonomisi oluşturulması için Papua Yeni Gine ile ortak çaba harcamayı beklediklerini sözlerine ekledi.


Peter O'Neill ise, mevcut stratejik ortaklık ilişkilerinin derinleştirilmesi için çalıştıklarının ve “Tek Çin” politikasını kararlılıkla izlemeye devem edeceklerinin altını çizdi.


Kuşak ve Yol inisiyatifini takdirle karşılayarak desteklediklerini belirten O'Neill, ekonomi, ticaret ve yatırım alanlarında Çin'le işbirliğinin genişletilmesini arzuladıklarını kaydetti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor