Yabancı CEO'lardan Çin ekonomisine destek

2018-06-21 21:10:18

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping Dünya CEO'lar Komitesi'nin Çin'de düzenlenen özel yuvarlak masa toplantısına katılan çok uluslu işletmelerin yetkililerini bugün Beijing'de kabul etti.

Görüşmede yabancı işletmelerin yetkilileri, Kuşak ve Yol inisiyatifi, inovasyona dayalı akıllı imalat, yeşil kalkınma ve küresel yönetişim gibi konularda fikir alışverişinde bulundu. Cumhurbaşkanı Xi yabancı yetkililerin görüşlerini dinledi ve kendi görüşlerini aktardı.

Çin'in reform ve dışa açılmasında 40. yıla girildiğini hatırlatan Xi, geçen yıldan bu yana dünya ekonomisinde iyileşme görüldüğünü ancak ticari korumacılık gibi olumsuz durumların da ortaya çıktığını, buna karşın Çin'in diğer ülkelerle birlikte çaba harcayıp insanlığın kader ortaklığını oluşturacağını belirtti.

Xi, Çin'in önerdiği Kuşak ve Yol inşasının kapalı değil, dışa açık ve hoşgörülü bir proje olduğunu yineleyerek, çok uluslu işletmelerin Çinli şirketlerle işbirliği geliştirip ortak kazanç gerçekleştirmesini Çin'in destekleyeceğini dile getirdi.

Xi ayrıca, yabancı yatırımın Çin ekonomisinin gelişme sürecinde büyük rol oynadığına dikkat çekerek, Çin'de piyasaya erişimin daha da kolaylaştırılacağını ve daha elverişli yatırım ortamı yaratılacağını kaydetti.

Yabancı işletmeciler, Çin ekonomisiyle birlikte büyümek istediklerini ifade ettiler.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor