Çin: ABD'nin suçlaması tarihe ve gerçeğe yönelik çarpıtma

2018-06-21 18:26:35 CRI

Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü, ABD'nin Çin'i fikri mülkiyet haklarını ihlal etmek ile suçlamasının tarihe ve gerçeğe yönelik ciddi bir çarpıtma olduğunu söyledi.

Sözcü bugün düzenlenen basın toplantısında, “ABD'nin, vergi uygulamasını kötüye kullanarak, dünya çapında ticari savaş açması, dünya ticaret düzenini bozmakla kalmayıp, ticaret ortaklarının çıkarları yanı sıra kendi ülkesindeki işletmelerin ve halkın çıkarlarına da zarar verecek. Bu eylemi hiç kimse desteklemeyecek. ABD, birçok yapısal sorunla karşı karşıya, ancak hep diğer ülkeleri sebepsiz olarak suçluyor. ABD'nin Çin'i fikri mülkiyet haklarını ihlal etmek ile suçlaması, tarihe ve gerçeğe yönelik ciddi çarpıtmadır.” ifadesinde bulundu.

Sözcü, Çin'in reform ve dışa açılma sürecinde, birçok yabancı işletmenin kendi çıkarlarından yola çıkarak Çinli işletmelerle teknolojik işbirliği yaptığına dikkat çekti.

Bunun tamamen piyasa sözleşmesine uygun girişim olduğuna işaret eden Sözcü, yabancı işletmelerin bu tür işbirliğinden büyük kazanç elde ettiğine vurgu yaptı.

Sözcü, ABD'nin bu gerçekleri göz ardı ederek Çin'i suçlamasının, sözleşme ruhuna ve piyasa kurallarına yönelik itiraz olduğunu belirtti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor