“Müzakerelerde sonuç alındı, ancak ABD sürekli değişiyor”

2018-06-21 18:24:02 CRI

Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng, Çin ile ABD arasındaki ticari müzakerelerde belirli ilerlemeler kaydedildiğini, ancak ABD'nin tavrının sürekli değiştiğini belirtti.

Sözcü bugün Beijing'de düzenlenen basın toplantısında, “19 Mayıs tarihinde Washington'da gerçekleşen müzakerede varılan fikir birlikleri temelinde, Çin ve ABD Haziran ayı başında Beijing'de tarım ve enerji alanlarındaki sorunları el aldı. Bunun ardından, imalat ve hizmet sektörleri ile her iki tarafı ilgilendiren yapısal sorunlar hakkında müzakere yapılması da kararlaştırıldı. Çin'e göre, daha önceki müzakereler olumlu ve yapıcı olduğu gibi, her iki ülke halkının çıkarlarına, Çin'in reform ve dışa açılma uygulamalarının öngörülen temposuna ve Dünya Ticaret Örgütü'nün ilkelerine uygundu. Ancak bütün bu gelişmelere rağmen maalesef ABD tavrını sürekli değiştirerek, ticari savaş başlatmaya çalışıyor. Çin de buna sert bir şekilde karşılık vermek zorunda kalıyor. ABD, görüşmeleri sopayla sürdürmeye alışık. Ancak bunlar Çin'i korkutmaz. Böyle mantıksız eylemler sorunun çözülmesine hiç yardımcı olmuyor.” açıklamasını yaptı.

Sözcü, ABD'nin sözde vergi listesini çıkartarak uluslararası ticareti bozması durumunda, Çin'in ülke ve halklarının çıkarlarını savunmak için her türlü tedbiri alarak buna sert bir karşılık vereceğinin altını çizdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor