Yang Jiechi, Senegal ve Danimarka dışişleri bakanlarıyla görüştü

2018-06-21 11:21:56 CRI

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Üyesi Yang Jiechi dün, Beijing'de Senegal ve Danimarka dışişleri bakanları ile ayrı ayrı bir araya geldi.


Yang Jiechi Senegal Dışişleri Bakanı Sıdıki Kaba ile yaptığı görüşmede, Çin ve Senegal'ın köklü bir dostluğa sahip olduğunu belirtti.


Yang, Çin-Senegal ilişkilerinin, iki ülke liderlerinin ortak çabalarıyla kapsamlı stratejik işbirliği ortaklığı seviyesine ulaştığını ifade etti.


Çin'in Senegal ile birlikte çaba harcayarak, siyasi alanda karşılıklı güveni güçlendireceğinin altını çizen Yang Jiechi, iki ülke arasında üst düzey temasların korunacağını vurguladı.


Yang, “Çin-Afrika İşbirliği Forumu” ve BM çerçevesinde yürütülen işbirliğinin pekiştirilmesi ve ikili ilişkilerde daha büyük ilerleme kaydedilmesi için çalışacaklarını kaydetti.


Sıdıki Kaba ise, Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall'nin Eylül'de “Çin-Afrika Forumu Beijing Zirvesi”ne katılmak üzere Çin'e geleceğini hatırlattı.


Senegal'in “Tek Çin” politikasını kararlılıkla sürdüreceğine işaret eden Kaba, kapsamlı işbirliğini daha da güçlendirerek, ikili ilişkileri daha hızlı şekilde geliştirmek istediklerini sözlerine ekledi.


Yang Jiechi, Danimarka Dışişleri Bakanı Anders Samuelsen ile yaptığı görüşmede ise, iki ülke arasında siyaset, ekonomi, bilim ve teknoloji ile kültür gibi alanlarda yürütülen çalışmaların meyvelerinin son yıllarda toplanmaya başlandığını belirtti.


Bu yılın iki ülke arasında kapsamlı stratejik ortaklık ilişkileri kurulmasının 10. yıldönümü olduğunu anımsatan Yang Jiechi, Çin ile Danimarka'nın karşılıklı siyasi güveni güçlendirerek, somut işbirliğini derinleştirmesinin ve ikili ilişkileri istikrarlı bir şekilde geliştirmesinin önemine değindi.


Anders Samuelsen ise, iki ülke arasında kapsamlı stratejik ortaklık ilişkileri kurulmasından bu yana geçen 10 yıl içinde, büyük gelişmeler yaşandığını ifade etti.


Samuelsen, Danimarka'nın Çin'le her alanda işbirliğini güçlendirerek, ikili ilişkileri yeni bir seviyeye taşımaya hazır olduğuna dikkat çekti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor