Xi Jinping Nepal Başbakanı Oli'yi kabul etti

2018-06-20 20:58:12 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping bugün Beijing'de Nepal Başbakanı K. P. Sharma Oli'yle bir araya geldi.

Xi, Çin ile Nepal arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana, barış içinde bir arada yaşamanın beş ilkesi temelinde karşılıklı işbirliğini sürdürdüklerine işaret etti.

Tek Çin politikasını kararlılıkla izleyen Nepal'i takdir eden Xi, Çin'in eskiden olduğu gibi Nepal'in bağımsızlığını, egemenliğini ve toprak bütünlüğünü koruma çabalarına, seçtiği sosyal rejim ve gelişme yoluna destek vermeye devam edeceğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Xi, Çin'in Nepal'le birlikte Kuşak ve Yol çerçevesinde altyapı tesisleri inşasını geliştirerek, bağlantı şebekesi, afet sonrası yeniden inşa, ekonomik ve ticari yatırım gibi alanlarda işbirliğini güçlendirmeye hazır olduğunu vurguladı.

Xi ayrıca iki tarafın kültür iletişimini güçlendirerek, sınır ötesi suçlarla mücadelede de işbirliğini artırması önerisinde bulundu.

Çin'in uluslararası işlerdeki önemli ve aktif rolünü takdirle değerlendiren Sharma Oli, Nepal'in kalkınmasına verdiği destekler için de Çin'e teşekkür etti. Oli, Tek Çin politikası izleyen Nepal'in Çin'le işbirliğini genişleteceğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Xi'nin, insanlığın kader ortaklığı düşüncesinin dikkate değer olduğunu belirten konuk başbakan, Kuşak ve Yol girişiminin inşasına katkıda bulunmak istediklerini söyledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor