Xi Jinping Kim Jong-un'u Beijing'de kabul etti

2018-06-19 21:31:48

Çin Cumhurbaşkanı ve Çin Komünist Partisi ÇKP Merkez Komtiesi Genel Sekreteri Xi Jinping bugün başkent Beijing'de Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (Kuzey Kore) lideri Kim Jong-un'la görüştü.

Görüşmede ikili ilişkilerin yanı sıra Kore yarımadasındaki mevcut durum ele alındı.

Xi ve Kim, yarımadada barış ve istikrarın korunmasına katkı sağlama, bölgesel ve küresel barışı koruma konusunda hemfikir olduklarını açıkladı.

Xi Jinping Singapur'da gerçekleşen Trump-Kim zirvesinde, Kore yarımadasının nükleer silahlardan arındırılması ve kalıcı barış mekanizması tesis edilmesi yönünde varılan anlaşmayı memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

Xi, Kim'in şahsen Çin'i ziyaret etmesinin, iki ülke ve iki parti arasındaki stratejik iletişime verdiği büyük önemi yansıttığına işaret etti.

Üç ay içinde Kim Jong-un'la üç kez görüştüğüne dikkat çeken Xi Jinping, bu görüşmelerin Çin-Kuzey Kore ilişkilerinin gelişmesine yön vereceğini kaydetti.

Xi, uluslararası ve bölgesel durumdaki değişikliklere rağmen, Çin hükümetinin ve ÇKP'nin Çin-Kuzey Kore ilişkilerini geliştirme iradesinin değişmeyeceğini, Çin halkının da Kuzey Kore halkına beslediği dostluk duygularının baki olduğunu belirtti.

Xi Jinping, Kuzey Kore'nin, öncelikli çalışma alanı olarak ekonomik yapılanmaya yönelme kararını takdirle değerlendirerek, bu ülkede sosyalizm davasının yeni gelişme dönemine girmesinden övgüyle söz etti.

Xi, Kuzey Kore'nin ekonomiyi geliştirme ve halkın yaşam koşullarını iyileştirme çabasına ve kendi koşullarına uygun gelişme yoluna olan desteğini de ifade etti.

Kim Jong-un, Çin'in Kuzey Kore'nin dost komşusu ve Xi Jinping'in ise Kuzey Kore halkının saygıyla güvendiği bir lider olduğunu dile getirdi.

Kuzey Kore hükümeti ile halkına, kendisine ve İşçi Partisi'ne sağladığı desteklerden ötürü Xi'ye, ÇKP'ye, Çin hükümeti ve halkına şükranlarını sunan Kim Jong-un, Çin'le ilişkileri ilerletmeye hazır olduklarını söyledi.

Xi Jinping, ilgili tarafların ortak çabasıyla Kore yarımadasında sorunların istişare yoluyla çözüldüğü doğru raya girildiğine dikkat çekti.

Kim Jong-un'un Kore yarımadasının nükleer silahlardan arınması ve barışın korunmasına katkı sağladığını vurgulayan Xi Jinping, Kuzey Kore ile ABD arasında gerçekleştirilen görüşmeyle sorunun siyasi çözüm süreci için önemli bir adım atıldığını kaydetti. Xi, Kuzey Kore ve ABD'nin son ikili zirvede varılan anlaşmaları yerine getirerek ortak yönde hareket etmesini ve hep birlikte barış sürecini ilerletmesini beklediklerini kaydederek, Çin'in eskiden olduğu gibi ileride de bu süreçte yapıcı rol oynamaya devam edeceğinin altını çizdi.

Kim Jong-un, kısa süre önce gerçekleştirilen görüşmede her iki tarafın çıkarlarına uyan ve uluslararası toplumun beklentisini karşılayan bir netice alındığına işaret ederek, zirvede varılan anlaşmanın yerine getirilmesi halinde yarımadanın nükleer silahlardan arınması için yeni ve önemli bir kapının aralanacağını söyledi.

Kim Jong-un, Kore yarımadasındaki barış sürecine önemli katkılar sağladığı için Çin'e teşekkür ederek, kalıcı ve sağlam bir barış mekanizması oluşturulması için Çin'le beraber çaba göstereceklerini sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor