Çinli sözcüden Mike Pompeo'nun iddiasına tepki

2018-06-19 20:17:15

Çinli sözcüden Mike Pompeo'nun iddiasına tepki

 Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Geng Shuang, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun Çin'in ekonomi politikalarıyla ilgili eleştirilerine tepki göstererek, ABD'nin rasyonel bir noktaya dönüp ilişkilere zarar verici söz ve eylemlerden kaçınması çağrısında bulundu.


ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo dün Detroit Ekonomi Kulübü'nde yaptığı konuşmada, Çin'in ekonomik ve ticari politikalarını eleştirdi ve Çin'e karşı sert tedbirlere başvuracaklarını iddia etti.


Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, “ABD beyazı siyah gibi gösteriyor, Çin'i asılsız olarak suçluyor. Kendi tek taraflı korumacılık girişimlerini örtmeyi amaçlıyorlar” diye konuştu.


Çinli sözcü Geng Shuang, ABD'nin varılan anlaşmaları hiçe sayarak son günlerde ticaret savaşını sürdürme yoluna gittiğini belirtti ve bunun kendisine dünyada güven kaybettirdiğini söyledi. Sözcü, “ABD yönetiminin bu kararı, iki ülke halklarını ve işletmelerini incitmektedir, aynı zamanda dünya halklarına zarar vermektedir” ifadesini kullandı.


Çin'in ticaret savaşından korkmadığını vurgulayan Geng Shuang, ABD'nin tekrar rasyonel bir çizgiye dönüp ilişkilere zarar verici söz ve eylemlerden kaçınması çağrısında bulundu.


Çinli sözcü Geng, “Dış ortam nasıl değişirse değişsin, Çin planladığı tempoyla reform ve dışa açılma yolunda kararlılıkla yürüyecek, ekonomisinde kaliteli gelişmeyi ilerletecek ve modern ekonomi inşasına hız verecek” dedi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor