Bambunun geleceği parlak!

2018-06-19 19:39:30

Bambunun geleceği parlak!

Çin Devlet Orman ve Mera İdaresi Uluslararası İşbirliği Dairesi Başkanı Wu Zhimin Çin'de bambu çeşitleri ve bambu ormanları yüzölçümünün, dünya toplamının dörtte birini oluşturduğunu söyledi.

Wu, bambu ürünlerin 10 bini aşkın çeşidi bulunduğunu, bu alanda istihdam sayısının 8 milyonu aştığını ve yıllık üretim miktarının 200 milyar yuana ulaştığını belirtti ve şunları ekledi: “Bambu 21. yüzyılda umut ışığı olarak adlandırılabilir, yeryüzünde kaynakların gittikçe azaldığı günümüzde, bambu, yenilenemez kaynakların yerine geçme konusunda büyük potansiyele sahip”.

Wu Zhimin, 2018 Dünya Bambu ve Rattan Konferansı öncesinde bugün Beijing'de düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, dünyanın en çok bambu çeşidi ve kaynağına sahip ülkesi olan Çin'in, bambu yetiştiriciliği açısından uzun bir geçmişe sahip olduğunu hatırlattı.

Wu Zhimin konuşmasında, plana göre, 2020 yılına gelindiğinde Çin'de 1 milyon hektar bambu üssü oluşturularak, yıllık bambu üretim miktarının 300 milyar yuana, sektörde istihdam oranının 10 milyon kişiye ulaşmasının beklendiğini belirtti.

Çok önemli ve özel bir kaynak konumundaki bambu ve rattan, yeşil ekonominin geliştirilmesi, iklim değişikliğiyle mücadele, insani yaşam koşullarının iyileştirilmesi, istihdamın arttırılması, Güney-Güney işbirliği'nin ilerletilmesi gibi alanlarda büyük öneme sahip.

2018 Dünya Bambu ve Rattan Konferansı 25-17 Haziran günlerinde Çin'de düzenlenecek.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor