Xi Jinping, Evo Morales ile görüştü

2018-06-19 15:48:42 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Beijing'deki Büyük Halk Toplantı Sarayı'nda Bolivyalı mevkidaşı Evo Morales ile görüştü.


İki lider görüşmede, Çin ile Bolivya arasında stratejik ortaklık ilişkisi kurulması ve ikili ilişkilerde yeni tarihi başlangıçta daha büyük gelişme kaydedilmesi konusunda mutabakata vardı.


Xi Jinping görüşmede, iki ülke arasında diplomatik ilişkiler kurulmasından bu yana geçen 33 yıl içinde istikrarlı adımlarla ilerleyen ikili ilişkilerin, şu anda tarihin en iyi döneminde bulunduğunu ifade etti.


Bolivya'nın “Tek Çin” politikasını kararlılıkla izlemesini ve “Kuşak ve Yol” inisiyatifine olumlu yanıt vermesini memnuniyetle karşıladıklarını belirten Xi, kendileriyle her alanı kapsayan iletişim ile işbirliğini durmaksızın derinleştirmenin yanı sıra, ikili ilişkileri yeni bir seviyeye taşımaya hazır oldukların kaydetti.


Xi Jinping, iki ülkenin karşılıklı olarak siyasi güven besleyen dostane ortaklar olarak, birbirinin çekirdek çıkarları ile önemli kaygılarına kararlılıkla destek vermesi ve her alanda çeşitli düzeydeki temasları güçlendirmesi gerektiğinin altını çizdi.


Xi, somut işbirliğine dayalı gelişim ortağı olan Çin ile Bolivya'nın, “Kuşak ve Yol” çerçevesindeki stratejilerinin kenetlenmesini güçlendirerek, yatırım, ticaret ve hizmetin bir arada götürüldüğü yeni bir işbirliği modeli oluşturması gerektiğine vurgu yaptı.


İki ülke arasındaki ticari ilişkilere de değinen Xi, ülkesinin daha çok Bolivya menşeili tarım ve hayvancılık ürünleri ithal etmesine açık tutum sergilediklerine dikkat çekti.


Çin ile Bolivya'nın ayrıca çok yönlü koordinasyona dayalı strateji ortağı olduğunu kaydeden Xi, iki ülkenin BM'deki çalışmalar, sürdürülebilir gelişim ve iklim değişikliği gibi önemli uluslararası sorunlardaki sıkı eşgüdümü sürdürmesinin önemine değindi.


Xi, iki ülkenin, gelişmekte olan ülkelerin meşru hak ve çıkarlarını birlikte korumasının yanı sıra, karşılıklı saygı, adalet, eşitlik, işbirliği ve ortak kazanca dayalı yeni tip uluslararası ilişkiler kurması gerektiğini dile getirdi.


Xi ayrıca, Çin-Latin Amerika işbirliğinin özünde “Güney-Güney İşbirliği” bulunduğunu ve bu işbirliğinin karşılıklı yardım, destek ve ortak kazancı yansıttığını kaydetti. Xi, Çin-Latin Amerika kapsamlı işbirliği ve ortaklık ilişkilerini istikrarlı adımlarla hızlandırmaya hazır olduklarını belirtti.


Evo Morales ise, Çin'e yakın duygular besleyen Bolivya halkının, Çin'in kalkınma düşüncesini ve kazandığı başarıları yakından takip ettiğini söyledi.


Çin'in ülkesinin sosyo-ekonomik gelişimine sağladığı desteklerin hiçbir siyasi şart içermediğine işaret eden Morales, Çin'e son derece güvendiklerinin altını çizdi.


Morales, Çin ile stratejik ortaklık ilişkisinin yoğunlaştığına vurgu yaparak, Kuşak ve Yol'u ortaklaşa inşa etmeye, her alanı kapsayan somut işbirliğini derinleştirmeye ve Latin Amerika-Çin ilişkilerini ileriye götürmeye hazır olduklarını ifade etti.


İki lider görüşmenin ardından, “Çin Halk Cumhuriyeti ve Bolivya Arasında Stratejik Ortaklık İlişkisi Kurulmasına İlişkin Ortak Açıklama”ya imza attı ve bir dizi ikili işbirliği belgesinin imzalanmasına tanıklık etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor